Alytaus rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras
Biudžetinė įstaiga

Naujoji g. 48, LT-62381 Alytus
Tel./faks. (8-315) 214 38
El. paštas info@alytausrajonovsb.lt

Duomenys kaupiami ir saugomi
juridinių asmenų registre,
Kodas 301785539norway_grants_programos_zenklas_jpg.jpg

pirmas.jpg

sveika_mokykla_230x200.jpg

PasirasykInternetu_190x118__2_.gif

arsa_logo_header.jpg

svsba.jpg

ULAC.jpg

Naujienos

2017-04-13

Kad šventinis stalas iš tikrųjų būtu šventinis

Atsisakyti žalingų įpročių, mažinti kūno apimtis ir inicijuoti kitus gyvenimo pokyčius itin dažnai žmonės įsipareigoja pradėti nuo gimtadienių ar didžiųjų metų švenčių. Nors sveikatos specialistai akcentuoja, kad geriausia diena keisti gyvenimo būdą – šiandien, o ne rytoj, poryt ar nuo Naujųjų metų, bet vis dėl to pastebima, kad sporto klubų abonimentų, smulkaus sporto inventoriaus, tokio, kaip šiaurietiškojo ėjimo lazdos, svarmenys ar namų aplinkai tinkami treniruokliai, prekyba suintensyvėja prieš didžiąsias metų šventes. Velykos šiose „varžybose“ tikriausiai nusileidžia Kalėdų ir Naujųjų metų tandemui, tačiau ši šviesą ir gero būsimo metų laikotarpio žinią nešanti šventė gali būti puikiu pokyčių startu.

 
Bendrumo ir bendravimo šventė
 Susigrąžinti bendravimą, išklausymą ir pagalbą – tai dar vienas pažadas, kurį reiktų išsikelti visiems. Kai prieš kelerius metus pasirodė tyrimų rezultatai, iš kurių šaukte šaukė  7 minutės – kiek tėvai skiria laiko kasdien savo vaikams, visi lyg buvo šokiruoti, nustebę ir sunerimę, tačiau, ar šiandien atliktas toks pats tyrimas netėkštų į akis 6 ar 5 minučių, tikriausiai nieks nedrįstų prognozuoti.
  Bendravimo, kartu buvimo laiką, o kartu ir supratimo, jog kažkuris šeimos narys susidūrė su problema, pateko į nerimo pinkles, seniai pakeitė išmanieji telefonai, kompiuteriai ir televizija, todėl nereikia stebėtis, jog nesugebame išsivaduoti iš savižudžių, smurtautojų, besityčiojančių ir žeminančiųjų mažesnįjį tautos įvaizdžio gniaužtų. Kitas klaidus kelias, kuriuo mus nuveda protas, - tai kelias, išklotas mintimis, jog mums tai negresia, įsitikinimas, jog mūsų šeimoje tokios bėdos neįmanomos, jog mes savaime stiprūs, kaip šeima, bendruomenė ar sociumas.  Įsitikinimai neapsaugo, reikia nuolat puoselėti santykius, pasitikrinti šiuos įsitikinumus.

 
Žingsnis po žingsnio, bet ne priverstinai
 Pulti į kraštutinumus ir staiga griebtis radikalių pokyčių, nerti į perdėtą bendravimo etapą taip pat nereiktų. Juk jeigu ne vienus metus šeima gyveno gyvenimą be intensyvaus bendravimo, buvo pamiršę susėdimus prie bendro stalo, pokalbius ar tiesiog „kažko veikimą drauge“ ir staiga kažkuris primygtinai visus susodins ir lieps kalbėti bei kalbėtis vien tik todėl, kad tyrimai rodo, jog bendraujame per mažai, – nieko gero nebus, priešingai, gali pasireikšti pasipriešinimas, pyktis, nes visiems pokyčiams, tiek juo inicijuojantys, tiek besikeičiantys turi pasiruošti ir juose norėti dalyvauti patys.
 Velykos gali būti puikiu startu pokyčiams ir, iš anksto šiek tiek pasiruošus, galima su artimaisiais tiek pirmąją, tiek antrąją, o gal net ir abi dienas, praleisti prasmingai, vieningai ir viltingai.

 
Susėdimas prie bendro stalo
 Velykos siejamos su vienu iš svarbių bendravimo atributų – susėdimu prie stalo. Susėdimas prie stalo ir valgymas kartu su artimais žmonėmis – ne tik kūno alkio nuraminimas, bet ir sielos pamaitinimas, nes tai sietina su bendravimo, pasikalbėjimu, išgirdimu ir patarimu. Gausu psichologų darbų, kurie atskleidžia, jog bendri šeimos valgymai gali nulemti (šiuo atveju sumažinti) tokius dalykus, kaip mažesnę vaikų nutukimo ir valgymo sutrikimų riziką, polinkį piktnaudžiauti alkoholiu ar kitomis psichotropinėmis medžiagomis ir didesnę tikimybę gerai mokytis, baigti mokyklą ir pasirinkti tinkamą pagal asmenybės modelį ateities ir profesinį kelią.
 Prisidėti prie Velykų stalo ruošos turi visi, todėl suaugusieji turi pasirūpinti adekvačiomis pareigomis visiems šeimos nariams: nuo paruošiamųjų darbų, tokių, kaip valgomojo sutvarkymas, visas maisto gamybos procesas iki stalo dekoravimo akcentų ir net maisto patiekimo niuansų. Vaikai puikiai su nedidele pagalba gali dekoruoti stalą šakelėmis, žolelėmis ar savo gamybos dekoracijomis.

 
Neužsibūti už stalo
 Šventinis susėdimas prie stalo gali ir tikriausiai turėtų būti ilgesnis nei įprasti prietūs, tačiau ilgesnis laikas reikalingas ne skrandžiui perpildyti, bet bendravimo alkiui nuraminti, todėl reikia kalbėti, kalbėtis, diskutuoti ir būtinai klausytis. Reikia padrąsinti kalbėti, todėl galima pradėti nuo neasmeniškų, bendrų, kad ir pasaulio naujienų ar pokalbių apie Velykas, jų prasmę, vėliau nejučia pereinant prie pokalbių, „kaip sekasi man ir tau“.
 Kiek lietuviai praleidžia laiko už vaišių stalo, nujaučiama ir be didelių mokslinių tyrimų. Kiek šventinėse puotose laiko skiriama blaiviam, prasmingam šeimą jungiančiam bendravimui – taip pat nėra didelė paslaptis. Sveikatos specialistai linkėdami pokyčių šioje srityje, primena, kad persivalgymas ir piknaudžiavimas alkoholiniais gėrimais gali sukelti ir sukelia rimtus sveikatos sutrikimus ir primygtinai siūlo ieškoti užsiėmimų, kurie pakeltų nuo vaišių stalo arba buvimą prie jo padarytu prasmingesniu.

 
Žaisti gali ir turi visi
 Žaidimai – vienas iš paprasčiausių, bet ir prasmingiausių šeimos subūrimo draugėn akcentų. Be abejo, su Velykomis asocijuosi žaidimai su margučiais - jie puikūs, atraktyvūs ir tinkami,  tačiau galima visai nesunkiai suorganizuoti ir kitokių.

 
Kiaušinių dėžučių virsmas
  Po pasiruošimo Velykoms lieka ne viena kartoninė dėžutė nuo šių pagrindinių šventės akcentų. O kiek dar jų ir šiaip yraunnamed.jpg prisikaupusių. Ši prabudimo šventė – puiki galimybė šias dėžutes panaudoti kitiems tikslams.
  Internete gausu patarimų, videosiužetų, kaip šį kartoną galima prikelti naujam gyvenimui ir netgi jo gaminiais pasipuošti namus ar, kad ir šventinį stalą.
  Alytaus rajono savivaldybės tinklapyje galima rasti instrukciją, kaip iš dėžutės nuo kiaušinių galima nesunkiai pasigaminti žaidimą „Mancala“, kuris puikiai tiks ne tik velykinei žaidimų popietei, bet ir kitai progai.
  Sveikatos biuro specialistai patys susidomėję šių dėžučių panaudojimo ir prikėlimo kitam gyvenimui galimybėmis, kviečia apie tai pagalvoti ir kitus. Ne tik pagalvoti, bet ir padaryti. Karpykite, klijuokite, dažykite, žaiskite ir dalinkitės geromis emocijomis su kitais. Jeigu pavyks iš dėžučių nuo kiaušinių padaryti kažką gražaus, naudingo ir įdomaus, pasidalinkite su visais, atsiųskite nuotraukas ir aprašymą į sveikatos biurą elektorininiu paštu: info@alytausrajonovsb.lt galbūt po Atvelykio būsite pavadintas šios srities specialistu ir net gi apdovanotas.