Alytaus rajone „išvirtas“ naujas Lietuvos rekordas?

Kad rankas reikia plautis – žinoma. Kada jas būtina nusiplauti su muilu taip pat suprantama, tačiau, kodėl šios žinios dažnai lieka tiesiog teorinėmis ir netampa kasdieniu įpročiu sunku paaiškinti.

Alytaus rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras, siekdamas stiprinti rankų plovimo įgūdžius, drauge su Krokialaukio Tomo Noraus Naruševičiaus gimnazijos bendruomene išvirė galimai didžiausią muilo gabalą Lietuvoje.

Informacijos šaltiniuose galima aptikti spėjimų , kad šiuolaikinio muilo pirmtako nauda buvo susidomėta labai seniai. Sklando legenda, susijusi su Šapo kalnu, ant kurio senovės romėnai Dievams aukodavo gyvulius. Šio kalno papėdėje teka upė Tibras, kurioje nuolat buvo skalbiami drabužiai. Gyvulių riebalai susimaišydavo su laužo pelenais, ir lietūs juos nuplaudavo į upę. Vanduo upėje užputodavo ir skalaujančios drabužius moterys pastebėjo, kad čia puikiai išsiplauna visi nešvarumai.

Kaip ten bebūtų, tačiau rankų plovimas muilu ir vandeniu yra vienas pigiausių ir efektyviausių būdų apsisaugoti nuo infekcinių ligų. Dauguma ant rankų odos besidauginančių mikroorganizmų yra pavojingi sveikatai ir gali sukelti sunkias ligas.

Siekiant didinti taisyklingus rankų higienos įgūdžius Alytaus rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras Alytaus r. Krokialaukio Tomo Noraus Naruševičiaus gimnazijoje organizavo rankų higienos prevencinę akciją, kurios kulminacija – didžiausio muilo gabalo virimas.

Per kelias valandas pavyko išvirti 23,4 kg sveriantį muilo gabalą, kuris gali būti, jog pateks į Lietuvos rekordų knygą, kaip didžiausias muilo gabalas Lietuvoje.

Muilo virimo procese dalyvavo ne tik biuro komanda, mokiniai, bet ir gimnazijos darbuotojai, mat išimant muilą iš formos prireikė pjūklo ir plaktukų.

Daugiau nei dvidešimt kilogramų muilo gabalas yra įvairiaspalvis, daugiasluoksnis, mat savu muilo sluoksniu, „pagardintu“ pasirinktu eteriniu aliejumi, džiovintais vaisiais ar uogų milteliais, džiovintais augalais ar atspalviais, didįjį gabalą nutarė paįvairinti visos akcijoje dalyvavusios klasės. Galimo rekordo muilo gabaliuku nepavadinsi, mat jo išmatavimai taip pat ne maži: 46(47) cm x 13(13,5) cm x 43(46) cm.

Be didžiojo muilo gabalo visi akcijos dalyviai išsivirė ir po mažą muilo gabaliuką, kuris, reikia tikėtis, primins apie poreikį nusiplauti rankas bei pagalbą siekiant rekordo. Šiuo metu laukiama agentūros „Factum“ verdikto. Ar Alytaus rajone „išvirtas“ Lietuvos rekordas?

Alytaus rajono visuomenės sveikatos biuro informacija

Su Pasauline sveikatos diena!

Alytaus rajono visuomenės sveikatos biuras primena, jog balandžio 7 – oji – Pasaulinė sveikatos diena. Šiais metais ji – išskirtinė, švenčianti 70 metų jubiliejų. Šios dienos minėjimą nuo 1950 metų inicijuoja Pasaulinė sveikatos organizacija (PSO). Kaip ir kasmet, PSO šiai dienai skiria su sveikata susijusią temą. Šių metų tema – ,,Sveikata visiems‘‘.

Pasaulinei sveikatos dienai paminėti Dauguose vyko išskirtinis fizinio aktyvumo užsiėmimas. Kaip ir kasmet, nuo rudens, į Daugų Vlado Mirono gimnaziją kartą per savaitę renkasi visi tie, kuriems rūpi jų sveikata. Užsiėmimų metu gerinama ne tik fizinė, bet ir emocinė sveikata. Draugiška ir jauki atmosfera, suderintas fizinis aktyvumas skatina geras emocijas. Fizinio aktyvumo mankštų metu lavinama koordinacija, pusiausvyra, stambieji ir gilieji raumenys, naudojamos įvairios pagalbinės priemonės: lazdos, kamuoliai, gumos.

Galima pasidžiaugti matomais rezultatais: pagerėjęs judesių atlikimo tikslumas, mobilumas, lankstumas, ištvermė, koordinacija, laikysena.

Alytaus rajono visuomenės sveikatos biuras iki pat gegužės mėnesio kviečia būti aktyviems, energingiems ir prisijungti prie bendruomenėse vykstančių fizinio aktyvumo mankštų!

Tvarkaraštis: Ąžuoliniai – Pirmadieniais 16:00
Butrimonys – Pirmadieniais 16:00 (Šiaurietiškas ėjimas)

Santaika – Pirmadieniais 18:00
Kumečiai – Pirmadieniais 19:00
Verebiejai – Antradieniais 14:00 (Šiaurietiškas ėjimas) Daugai – Trečiadieniais 15:30
Krokialaukis – Trečiadieniais 16:30
Parėčėnai – Trečiadieniais 18:00

Alytaus rajone bus atliekamas suaugusiųjų gyvensenos tyrimas

Alytaus rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras informuoja, kad š. m. balandžio –gegužės mėnesiais Alytaus rajono savivaldybėje, kaip ir visoje Lietuvoje, bus vykdomas suaugusiųjų gyvensenos tyrimas.

Bus apklausiami atsitiktiniu būdu atrinkti 18 metų amžiaus ir vyresni gyventojai. Tyrimu siekiama atskleisti suaugusiųjų Lietuvos gyventojų gyvensenos ypatumus, o pakartotinai atlikus tyrimą po ketverių metų bus galima stebėti rodiklių pokyčius.

Apklausa bus vykdoma gyventojų namuose. Tyrimo dalyvių Alytaus rajono savivaldybės visuomenės sveikatos priežiūros specialistai prašys užpildyti anketas, kuriose bus klausiama apie mitybos įpročius, psichoaktyvių medžiagų suvartojimą, fizinį aktyvumą, savivaldybėje teikiamas visuomenės sveikatos priežiūros paslaugas, sveikatos raštingumą.  Apklausa – anoniminė, konfidencialumas garantuojamas, duomenys bus panaudoti tik apibendrinti statistinei analizei ir tyrimo išvadoms.

Daugiau informacijos apie gyvensenos tyrimo vykdymą galima gauti Alytaus rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biure, telefonu 8 (315) 21438, arba el. paštu info@alytausrajonovsb.lt

Konkursas ,,Sugriauk mitus apie tuberkuliozę‘‘

Alytaus rajono visuomenės sveikatos biuras primena, jog Kovo 24-oji yra Tarptautinė tuberkuliozės diena. Remiantis atliktų tyrimų duomenimis Lietuva pagal sergamumo tuberkulioze rodiklius patenka į rizikingiausių Europos valstybių sąrašą. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro atlikta analizė rodo, jog Lietuvoje didžiausias sergamumas tuberkulioze 2017 metais buvo užfiksuotas Marijampolės apskrityje: 48,2 atv./100 000 gyventojų., mažiausias – Utenos apskr.: 24,7 atv./100 000 gyventojų. Alytaus apskr. sergamumo rodiklis tuberkulioze siekė 32,5 atv./100 000 gyventojų.

Tuberkuliozė, tai infekcinė liga, kurią sukelia tuberkuliozės mikobakterija. Ši bakterija dažniausiai plinta oro – lašeliniu būdu: kalbant, čiaudint ar kosint. Žmogus, kuris serga atvira plaučių tuberkuliozės forma yra pagrindinis šios ligos platintojas. Sunerimti reikėtų, jeigu pasireiškė šie simptomai: kosėjimas daugiau nei 3 savaites, skausmas krūtinėje, atsikosėjimas skrepliais arba krauju, nuovargis, silpnumas, svorio netekimas bei karščiavimas. Pabrėžtina, jog tuberkuliozės mikobakterijos patekimas į organizmą, nereiškia, kad žmogus susirgs. Tolesnė tuberkuliozės eiga priklauso nuo kelių priežasčių: ilgalaikio arba gan artimo kontakto, asmens imuninės sistemos. Visgi susirgus ir negydant atviros formos tuberkuliozės, dažniausiai ji baigiasi mirtimi.

O ar žinai, kaip nustatyti, ar tikrai esi užsikrėtęs tuberkulioze? Ar girdėjai, kas yra tuberkulino mėginys? Alytaus rajono visuomenės sveikatos biuras kviečia sugriauti mitus apie tuberkuliozę ir laimėti prizus. Atsakykite į žemiau pateiktus faktus: taip arba ne, o atsakymus siųskite el. paštu: info@alytausrajonovsb.lt arba žinute į „Facebook“ paskyrą: Alytaus rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras. Atsakymų lauksime iki kovo 30 d. Linkime sėkmės!

Klausimai:

  1. Tuberkulioze dažniausia serga asmenys, kurie gyvena skurdžiai.
  2. Lietuvoje tuberkulino testas vaikams nėra privalomas.
  3. BCG – vakcina nuo tuberkuliozės, kuria galima skiepyti suaugusius žmones.
  4. Jei neatsiranda patinimo tuberkulino įšvirkštimo vietoje, tuomet testas yra teigiamas.
  5. Persirgus tuberkulioze, susiformuoja imunitetas.
  6. Žmonės sergantys tuberkulioze skleidžia acetono kvapą.