Psichologo konsultacijos dar arčiau žmogaus: ne tik seniūnijose, bet ir tiesiogiai internetu

Nors situacija gerėja ir profesija psichiatras ar psichologas vis daugiau žmonių asocijuojasi su pagalba ir būtinybe, bet ne su gėda ir nuo senų laikų stigmatizuotu požiūriu, jog šios srities specialistų pagalba reikalinga tik žmonėms, turintiems rimtų psichikos problemų, tačiau vis dar pasitaiko situacijų, kuomet patariama psichologo pagalba sutinkama priešiškai bei kategoriškai atmetama.

Žmonių baimė dažniausiai kyla iš nežinojimo, todėl padrąsinus žmogų, paaiškinus, kaip vyksta  konsultacija, pasipriešinimas sumažėja. Kintantį gyventojų požiūrį gali paliudyti ir Alytaus rajono  visuomenės sveikatos biure praėjusiais metais vykusių psichologo konsultacijų kreivė.

Jeigu praėjusių metų pradžioje, tik pradėjus biure teikti psichologo konsultacijas, daugiausiai gyventojų joms būdavo nukreipiami mokyklų bei seniūnijų socialinių darbuotojų, tai besibaigiant metams ypač padaugėjo asmenų, kurie pagalbos ir atsakymų ieško patys.

Per ne pilnus metus konsultacijos buvo suteiktos daugiau nei 150 žmonių, absoliuti dauguma konsultacijų – tęstinės. Dauguma žmonių, susiduriančių su problemomis, supranta, jog pokyčių kelias – ilgas, kad atsakymų, išeičių paieškos užtrunka. Vieno kliento susitikimų skaičius vidutiniškai siekia 10-15 kartų.

Dažniausios besikreipusiųjų pagalbos priežastys – bendravimo ir tarpasmeninių santykių sunkumai, kuomet komplikuotuose  sutuoktinių, vaikų-tėvų santykiuose glūdi stiprios įtampos, keliančios nerimo, nevilties, kaltės jausmus, išprovokuojančios pykčius, patyčias, agresiją ir konfliktus.

Nemažai konsultuotų asmenų turėjo emocinių ir asmenybinių sunkumų, išreikštų suicidinių minčių, nekontroliuojamo pykčio, irzlumo, depresinių epizodų ar problemų priklausomybių srityje.

Pagalba rajono žmonėms tapo lengviau prieinama, kadangi didžioji dalis konsultacijų vyksta seniūnijose, mokyklose, bendruomenių namuose.

Nuo šių metų pradžios psichologo konsultacijoms registruotis arba tiesiog specialistui užduoti rūpimą klausimą galima ne tik rašant tradicinį elektroninį laišką, bet  ir tiesiogiai Alytaus rajono visuomenės sveikatos biuro internetinėje svetainėje www.alytausrajonovsb.lt. Netrukus bus pradėtos ir gyvos konsultacijos internetu.

Visi Alytaus rajono gyventojai, susidūrę su problemomis, nemokamos emocinės ir psichologinės pagalbos gali kreiptis į Alytaus rajono visuomenės sveikatos biurą telefonu 8 610 39 017, elektroniniu paštu algimantas.kitrys@alytausrajonovsb.lt, tiesiogiai internetinėje svetainėje www.alytausrajonovsb.lt užpildę registracijos formą arba Skype programėle (kitrys.algimantas).

Paaiškėjo jubiliejinės “Noriu augti sveikas“ viktorinos finalistai

Gruodžio mėnesį visose Alytaus rajono mokyklose įvyko atrankiniai turai į dešimtąjį viktorinos „Noriu augti sveikas“ finalą. „Noriu augti sveikas“ – tai tradicinis renginys, sukviečiantis sveika gyvensena besidominčius mokinius susirungti tarpusavyje.

Atrankoje dalyvavo visų Alytaus rajono mokyklų 6-8 klasių moksleiviai, kurie buvo kviečiami pasitikrinti savo žinias ir įgūdžius įvairiomis sveikatos temomis. Moksleiviai savo jėgas išbandė spręsdami kryžiažodį, demonstruodami pirmosios pagalbos įgūdžius, bei žinias sveikos mitybos pasirinkimo tema.

Suskaičiavus rezultatus, išrinkti viktorinos „Noriu augti sveikas X“ atrankos etapo nugalėtojai, kurie atstovaus savo mokykloms pavasariop vyksiančiame finale.

Butrimonių gimnazija:
• Simona Senūtaitė (36 taškai);
• Rytis Jonika (41 taškas);
• Ūla Žūsinaitė (38 taškai).

Daugų Vlado Mirono gimnazija:
• Vakaris Patinskas (31 taškas);
• Ūla Sakalauskaitė (31 taškas);
• Evita Čeplikaitė (42 taškai).

Krokialaukio Tomo Noraus – Naruševičiaus gimnazija:
• Modestas Janulis (30,5 taškų);
• Elinga Marčiukaitytė (28 taškai);
• Simas Matulevičius (29 taškai).

Miroslavo gimnazija:
• Eglė Žilinskaitė (37 taškai);
• Gabrielė Škarnulytė (30 taškų);
• Matas Ališauskas (31 taškas).

Pivašiūnų gimnazija:
• Natalija Kerevičiūtė (25 taškai);
• Reda Kerevičiūtė (36 taškai);
• Akvilė Čyžiūtė (37 taškai).

Simno gimnazija:
• Skaistė Rameikaitė (35 taškai);
• Jovita Kvederavičiūtė (35 taškai);
• Margarita Karalukaitė (39 taškai).

Sveikiname viktorinos „Noriu augti sveikas X“ atrankos nugalėtojus ir lauksime jų finale.

Apdovanoti 2018 metų sveikatos kalendoriaus bendraautoriai

Baigiantis seniesiems ir pasitinkant naujuosius metus Alytaus rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras, kaip ir kasmet, organizavo konkursą „Prakalbink istorijos herojus – tapk kalendoriaus autoriumi“.

Biuras sulaukė daug istorijų iš įvairaus amžiaus jaunųjų kūrėjų. Šiemet ant kalendoriaus puikuojasi istorija, kuri turi net 4 bendraautorius, tai:  Miroslavo gimnazijos 4 klasės mokinės Saulė Vaikšnoraitė ir Paulina Berškytė, Simno gimnazijos 5 klasės mokinė Karolina Savonytė ir Butrimonių gimnazijos Punios skyriaus 7 klasės mokinys Rytis Jonika.

Biuras jau penktus metus iš eilės kvietė į sveikatos išsaugojimą žvilgtelėti kūrybiškai ir tapti metų kalendoriaus bendraautoriumi. Šių metų istorijos tema buvo skirta traumų ir nelaimingų atsitikimų prevencijai.

Alytaus rajono visuomenės sveikatos biuro specialistai yra įsitikinę, kad sveikatos ugdymas privalo būti novatoriškas, vaikams patrauklus ir įtraukiantis.

Įrodyta, kad teorinių užsiėmimų metu įsisavinama tik iki 5–10 proc. informacijos, kuri labai greit yra pamirštama, todėl būtina teorines žinias transformuoti į praktinę veiklą. Taikydami įvairiausius metodus, sveikatos ugdymo specialistai skatina jaunų žmonių motyvaciją ir kūrybiškumą, prevencinėse veiklose naudoja praktinius, komandinį darbą skatinančius užsiėmimus, novatoriškas veiklas. Aktyvūs ir netradiciniai metodai yra efektyvesni, tokiu būdu ir „neįdomias“ temas galima paversti patraukliomis, įnešant joms gyvumo.

Visi norintys, kad ant stalo 2018 metais puikuotųsi spalvingas vaikų mintimis ir linkėjimais „užkoduotas“ kalendorius, gali užsukti į Alytaus rajono visuomenės sveikatos biurą ir jį gauti dovanų.

Kol kas vieninteliai Lietuvoje. Visos ugdymo įstaigos – sveikatą stiprinančių mokyklų tinkle

Alytaus rajono savivaldybė į 2018 metus įžengė, kaip vienintelė savivaldybė Lietuvoje, kurios visos ugdymo įstaigos priimtos į sveikatą stiprinančių mokyklų tinklą. Tai paaiškėjo po gruodžio mėnesį vykusio mokyklų vertinimo dėl pripažinimo sveikatą stiprinančia mokykla komisijos posėdžio.  Mokyklos vertinimą dėl pripažinimo sveikatą stiprinančia mokykla atlieka Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro sudaryta Mokyklų pripažinimo sveikatą stiprinančiomis mokyklomis bendra dviejų ministerijų (Sveikatos apsaugos ministerijos ir Švietimo ir mokslo ministerijos) komisija.

Didžioji dalis savivaldybės ugdymo įstaigų jau ne vienerius metus priklauso šiam tinklui ir 2017 metų pabaigoje sėkmingai atnaujino programas bei pratęsė narystę tinkle, kitų narystė tik prasidėjo.

Anot Dalios Kitavičienės, Alytaus rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro direktorės, nors šis rezultatas ir nereiškia, kad esame sveikiausi Lietuvoje, tačiau tai rodo, kad norime ir siekiame būti tokiais, esame pasiryžę veikti, kad būtume sveikesni.

Kaip teigia pamatiniai sveikatą stiprinančių mokyklų tinklo nuostatai, pagrindinis sveikatą stiprinančių mokyklų tikslas – visų mokyklos bendruomenės narių sveikos gyvensenos įgūdžių ugdymas, sudarant tam tinkamą aplinką. Sveikatą stiprinanti mokykla remiasi visumine (holistine) sveikatos samprata ir apima visus sveikatos aspektus: fizinį, psichinį, socialinį bei organizacinius, kurie labai priklauso nuo konkrečios mokyklos, jos bendruomenės narių supratimo, imlumo naujovėms bei laiko, per kurį šios naujovės bus priimtos ir praktiškai įdiegtos.

Alytaus rajono visuomenės sveikatos biuro direktorė, džiaugdamasi šiomis komisijos išvadomis, akcentavo, kad tai darnaus mokyklų ir sveikatos priežiūros specialistų darbo rezultatas, kurio pagrindinis tikslas – sveika, sveikoje aplinkoje sveikai gyventi norinti mokyklos bendruomenė ir pridūrė, kad kelias šio siekio link yra ilgas ir kupinas iššūkių, tačiau visada lengviau, kuomet visa mokyklos bendruomenė yra pasiryžusi eiti šiuo keliu.

Alytaus rajono visuomenės sveikatos biuro informacija

Alytaus rajono bendrojo lavinimo įstaigose besimokančių moksleivių sveikatos būklė 2017–2018 mokslo metais

Daugelio specialistų nuomone, sveikos ir saugios gyvensenos pagrindai formuojasi ankstyvoje vaikystėje, kuomet vaikas, augdamas šeimoje, perima tėvų gyvenimo būdą bei požiūrį į tam tikrus dalykus. Be galo svarbu ugdyti teigiamą požiūrį į sveikatą ir jos puoselėjimą.

Kaip ir kiekvienais metais, visuomenės sveikatos specialistai, dirbantys ugdymo įstaigose,  analizuoja vaikų sveikatos pažymėjimo duomenis, kuriuos susisteminus teikia Alytaus rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biurui.

Parengta vaikų profilaktinių sveikatos patikrinimų duomenų analizė padeda kryptingai planuoti ir įgyvendinti sveikatos priežiūrą mokyklose, organizuoti ir įgyvendinti priemones, susijusias su ligų ir traumų profilaktika.

Išanalizavus vaikų pristatytus sveikatos pažymėjimus, paaiškėjo, kad  2017–2018 mokslo metų pradžioje laiku sveikatą pasitikrino beveik visi, t. y. 1550 Alytaus bendrojo lavinimo mokyklose besimokantys moksleiviai, tai sudarė 99,6 proc. visų rajono moksleivių. Toks rezultatas džiugina, nes tai geriausias pasiekimas per aštuonerius metus. Visiškai sveikų moksleivių dalis nėra tokia didelė, kokios norėtųsi, t. y. 58,9 proc. visų pasitikrinusiųjų sveikatą mokyklinio amžiaus vaikų. Tai 4 proc. daugiau nei 2016 m. Likusioji moksleivių dalis (41,1 proc.) turėjo tam tikrų sveikatos sutrikimų.

Vyraujantys Alytaus rajono moksleivių sveikatos sutrikimai išliko tokie pat, kaip ir ankstesniais metais. Tai regos ir skeleto-raumenų sistemos sutrikimai, kurie sudaro kiek daugiau nei 60 proc. visų sveikatos problemų.

Daugiau sveikatos duomenų rasite ČIA