Alytaus rajono visuomenės sveikatos biuras primena, jog Kovo 24-oji yra Tarptautinė tuberkuliozės diena. Remiantis atliktų tyrimų duomenimis Lietuva pagal sergamumo tuberkulioze rodiklius patenka į rizikingiausių Europos valstybių sąrašą. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro atlikta analizė rodo, jog Lietuvoje didžiausias sergamumas tuberkulioze 2017 metais buvo užfiksuotas Marijampolės apskrityje: 48,2 atv./100 000 gyventojų., mažiausias – Utenos apskr.: 24,7 atv./100 000 gyventojų. Alytaus apskr. sergamumo rodiklis tuberkulioze siekė 32,5 atv./100 000 gyventojų.

Tuberkuliozė, tai infekcinė liga, kurią sukelia tuberkuliozės mikobakterija. Ši bakterija dažniausiai plinta oro – lašeliniu būdu: kalbant, čiaudint ar kosint. Žmogus, kuris serga atvira plaučių tuberkuliozės forma yra pagrindinis šios ligos platintojas. Sunerimti reikėtų, jeigu pasireiškė šie simptomai: kosėjimas daugiau nei 3 savaites, skausmas krūtinėje, atsikosėjimas skrepliais arba krauju, nuovargis, silpnumas, svorio netekimas bei karščiavimas. Pabrėžtina, jog tuberkuliozės mikobakterijos patekimas į organizmą, nereiškia, kad žmogus susirgs. Tolesnė tuberkuliozės eiga priklauso nuo kelių priežasčių: ilgalaikio arba gan artimo kontakto, asmens imuninės sistemos. Visgi susirgus ir negydant atviros formos tuberkuliozės, dažniausiai ji baigiasi mirtimi.

O ar žinai, kaip nustatyti, ar tikrai esi užsikrėtęs tuberkulioze? Ar girdėjai, kas yra tuberkulino mėginys? Alytaus rajono visuomenės sveikatos biuras kviečia sugriauti mitus apie tuberkuliozę ir laimėti prizus. Atsakykite į žemiau pateiktus faktus: taip arba ne, o atsakymus siųskite el. paštu: info@alytausrajonovsb.lt arba žinute į „Facebook“ paskyrą: Alytaus rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras. Atsakymų lauksime iki kovo 30 d. Linkime sėkmės!

Klausimai:

  1. Tuberkulioze dažniausia serga asmenys, kurie gyvena skurdžiai.
  2. Lietuvoje tuberkulino testas vaikams nėra privalomas.
  3. BCG – vakcina nuo tuberkuliozės, kuria galima skiepyti suaugusius žmones.
  4. Jei neatsiranda patinimo tuberkulino įšvirkštimo vietoje, tuomet testas yra teigiamas.
  5. Persirgus tuberkulioze, susiformuoja imunitetas.
  6. Žmonės sergantys tuberkulioze skleidžia acetono kvapą.