Antsvoris – aktuali problema, skaičiuojama, kad Lietuvoje beveik 18 procentų žmonių turi per didelį svorį. Turbūt ne vienas yra bandęs „numesti“ vieną ar kitą kilogramą, tačiau, tai padaryti pavyksta ne visiems. Dažnai pritrūksta ne tik valios, ryžto, bet ir žinių, kaip tai tinkamai daryti. Alytaus rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras jau ne vienerius metus bando padėti rajono gyventojams šioje srityje. Dar sausio mėnesį startavusi jau trečioji akcija „Prisimink išleistuvių suknelę“ įgauna pagreitį. Per tris mėnesius „ištirpo“ pirmieji 60 kilogramų. Tai bendras visų trečiosios akcijos dalyvių rezultatas.

„Reikėtų priminti, kad akcijos tikslas – ne apsirengti, „įsisprausti“ į išleistuvių sukneles, o, prisiminus vieną iš gražiausių ir jautriausių dienų, kilti į asmeninių pokyčių kelią…“, – pabrėžia viena iniciatorių, Alytaus rajono visuomenės sveikatos biuro direktorė Dalia Kitavičienė ir priduria, kad žmonėms, keičiantiems nusistovėjusius mitybos ir fizinio aktyvumo įpročius, dažnai pritrūksta ryžto, valios pastangų ir ilgalaikės motyvacijos, todėl biuras svorio mažėjimo pokyčių kviečia siekti grupėje: grupėje sportuoti, siekti rezultatų visada yra kur kas lengviau, matant kito dalyvio gerėjančius rezultatus ir pačiam norisi labiau pasistengti.

Džiugu, kad daugumos dalyvių duoti pažadai keisti mitybos įpročius, didinti fizinį aktyvumą ir atsikratyti nereikalingų kilogramų duoda rezultatą. Prabėgus pirmiesiems trims akcijos mėnesiams jau galima suskaičiuoti pirmuosius rezultatus.

Rezultatai džiugina ne tik akcijos sumanytojus, pačias dalyves, bet ir su jomis dirbančius specialistus. Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė ir šiųmetės akcijos koordinatorė Agnė Goštautienė įvardija, kad šiandienai geriausias rezultatas – kūno masės sumažėjimas 16 kilogramų, mažiausias – 4 kilogramai.

Priežiūra, pagalba ir kontrolė

Dalyves prižiūri specialistai: dietologas, psichologas, fizinio aktyvumo bei sveikatos priežiūros specialistas, kurie motyvuoja, konsultuoja ir palaiko siekiant užsibrėžtų tikslų. Su moterimis nuolat bendraujanti ir jų nuotaikas jaučianti Agnė Goštautienė akcentuoja, kad svarbus postūmis – kasmėnesinis pasiektų rezultatų vertinimas, stebėjimas ir kontrolė.

Akcijos pradžioje moterims buvo atlikta kūno sudėties analizė – lengvas, greitas, tačiau tikslus tyrimas, parodantis, raumenų ir riebalų masę, vandens kiekį, pilvo riebalų kiekį, segmentinę raumenų analizę (kiekvienos rankos ir kojos, liemens raumenų kiekį), kūno sudėjimo tipą, kūno amžių. Kūno sudėties analizė atliekama kas mėnesį, todėl akcijos dalyvės nuolat stebi, kaip keičiasi kūno riebalų, raumenų masė, vidinių riebalų, vandens bei kitų rodiklių kiekis organizme. Rezultatų gerėjimas motyvuoja, įkvepia, blogesni rezultatai – skatina pasistengti.

Pagrindiniai instrumentai: mityba ir sportas

Ne paslaptis, kad didžiausią įtaką svorio mažėjimui turi reguliari, tinkama, saikinga mityba bei tinkamas, adekvatus, reguliarus fizinio aktyvumo kiekis. Mitybos dienoraštis, dietologo konsultacijos, mitybos korekcijos bei individualaus valgiaraščio susidėliojimas – tai kelias, kuriuo žengia visos akcijos dalyvės.

Sportas – kita ne mažiau reikšminga akcijos „Prisimink išleistuvių suknelę“ dalyvių sėkmės priežastis. Visos dalyvės reguliariai sportuoja ir džiaugiasi ne tik sumažėjusiomis „apimtimis“, bet ir sutvirtėjusiu, daugiau raumenų turinčiu kūnu, geresne savijauta bei ištverme.

Anot vienos dalyvių, „užlipdavau laiptais ir pavargdavau, dabar to nėra, nes jaučiuosi žvalesnė, vikresnė, net mieguistumas dingo“.

Pakeisti nusistovėjusius mitybos ir fizinio aktyvumo įpročius – didelis iššūkis, todėl, moterys dalyvauja grupinėse psichologo konsultacijose, kur aptaria, kaip išlaikyti motyvaciją, kaip ugdyti valią, kaip atsispirti įvairioms pagundoms, o svarbiausia –  kaip išlaikyti pasiektus rezultatus.

Nors akcija tik įpusėjo, tačiau suprasdamos, kad papildomi kilogramai savaime neištirpsta, akcijos dalyvės neketina sustoti. Akcijos organizatoriai tiki, kad pažadai gyventi aktyviai ir maitintis sveikai, neliks tik pažadais, o artėjanti vasara, kuomet norisi pasilepinti, netaps kliūtimi siekiant užsibrėžtų tikslų.