Siekiant mažinti Lietuvos gyventojų sergamumą širdies ir kraujagyslių, onkologinėmis ligomis, antsvoriu, nutukimu, antrojo tipo cukrinu diabetu dar 2014 metais maisto produktai buvo pradėti ženklinti simboliu „Rakto skylutė“. Šio simbolio tikslas – padėti vartotojams lengviau išsirinkti maisto produktus tarp kitų tos pačios grupės maisto produktų. „Rakto skylute“ pažymėtuose produktuose yra gerokai mažiau sočiųjų riebalų, cukraus, druskos, transriebalų, nėra maisto saldiklių, o grūdų turinčiuose gaminiuose išsaugota daugiau maistinių skaidulų. Džiugina tai, kad Lietuvoje 2020 metais šiuo simboliu pažymėtų produktų skaičius jau perkopė 400.

Nenuginčijamas faktas, jog tinkama mityba prisideda prie kiekvieno iš mūsų geros sveikatos palaikymo ir ilgo gyvenimo, tačiau dažnas lietuvis nevengia riebaus, sūraus ar daug cukraus (paprastųjų angliavandenių) turinčio maisto, apie organizmui naudingas maistines skaidulas, galbūt, visai nesusimąstydamas. Būtent, per didelis sočiųjų riebalų (esančių gyvūninės kilmės maiste), druskos ir cukraus vartojimas bei skaidulinių medžiagų neįtraukimas į mitybą yra itin susijęs su dideliu Lietuvos gyventojų sergamumu ir, palyginti, ankstyva mirtimi. Peršasi išvada, kad dažno iš mūsų mityba yra nesubalansuota, tačiau ar gali būti kitaip, jei ne visada žinome, ką valgome?

Norėdami sužinoti tikslią maisto produktų sudėtį turime detaliai „išanalizuoti“ maisto produktų etiketes, tačiau ar visada tam užtenka laiko? Į pagalbą vartotojui renkantis sveikesnius maisto produktus skuba ženklinimas ,,Rakto skylute“.

,,Rakto skylutė“ yra nemokamas, savanoriškai taikomas maisto produktų sudėties simbolis, tačiau juo ženklinami tik griežtus reikalavimus atitinkantys maisto produktai. Svarbu ir tai, kad šis ženklas puikiai pažįstamas ir kitose Europos Sąjungos šalyse: Švedijoje, Danijoje, Norvegijoje, Islandijoje, Šiaurės Makedonijoje, tad net ir keliaudami galime rinktis sveikatai palankesnius maisto produktus.

Alytaus rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras vykdo šio ženklinimo kriterijus atitinkančių maisto produktų paiešką rajono gamintojų gretose. Rasti tokius gaminius nėra lengva, kadangi reikalavimai „Rakto skylutės“ produktams yra griežti.

  Kviečiame Alytaus rajono savivaldybės teritorijoje esančių maisto produktų gamintojus prisijungti prie sveikatai palankesnių maisto produktų gamintojų būrio ir „Rakto skylutės“ ženklinimo sistemos. Dėl bendrabarbiavimo ir išsamesnės informacijos kreipkitės į  Alytaus rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biurą tel. 8 (315) 21438 arba el. p. info@alytausrajonovsb.lt.