Kovo 20 dieną minima Pasaulinė burnos sveikatos diena. Sveikata yra subjektyvi būklė, o burnos sveikata nėra išimtis. Veiksniai, nulemiantys puikią burnos sveikatą yra ne tik ligų (ėduonies, periodontito) ar blogo sąkandžio nebuvimas, bet ir psichosocialiniai veiksniai. Burnos problemos lemia prastą kasdienį gyvenimą: diskomfortas ir skausmas, nenoras šypsotis, negalėjimas valgyti norimo maisto. Lėtinės burnos ligos, tokios kaip gingivitas, ėduonis, pasaulyje vadinamos „Tyliąja epidemija“. Dažnai šios būklės nuvertinamos dėl ypatingai ryškių simptomų nebuvimo. Manoma, kad jos labiau yra estetikos, bet ne sveikatos problemos. Visgi, augančios eilės prie odontologų kabineto, didėjantis šių specialistų poreikis rodo, kad individualus noras žinoti ir gerinti savo burnos sveikatą didėja.

Pamatinis veiksnys, siekiant išvengti periodonto ligų bei su jomis susijusio dantų netekimo yra taisyklingų burnos higienos įpročių laikymasis. Šie įgūdžiai pradedami formuoti dar ankstyvoje vaikystėje ir turi būti puoselėjami visą gyvenimą. Pagrindinės tinkamos burnos priežiūros taisyklės:

  • dantų bei tarpdančių valymas;
  • burnos skalavimas;
  • profilaktiniai apsilankymai pas odontologą;
  • tinkama mityba, praturtinta įvairiais makro ir mikroelementais;
  • žalingų įpročių (tabako, alkoholio, narkotikų) vengimas.

Mokslininkai pastebi, kad problemos burnos ertmėje gali daryti įtaką viso kūno sveikatai. Įrodyta, kad prasta burnos higiena lemia bakterijų sukeliamas infekcijas, kurios silpnina imunitetą ir daro įtaką kai kurioms kitoms ligoms, pavyzdžiui, endokarditui – širdies apvalkalo uždegimui. Tyrimais nustatyta, kad nėščiosioms burnos ertmės infekcijos gali sukelti net priešlaikinį gimdymą. Žmogaus kūnas yra vientisas, visi organai bei mechanizmai jame veikia sinchroniškai. Dėl šios priežasties būtina rūpintis savo burnos sveikata, taip užkertant kelią susirgimams.

2021–2023 metams PSO iniciavo judėjimą „Didžiuokis savo šypsena“. Šiais metais siekiama įkvėpti pokyčių, sutelkiant dėmesį į burnos sveikatos svarbą, nes gera burnos sveikata gali padėti gyventi ilgiau ir sveikiau.

 Alytaus rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras