Sunku patikėti, tačiau mokslininkų tvirtinimu, net trečdalis pasaulio gyventojų yra užsikrėtę tuberkulioze. Tai oro lašiniu būdu plintanti užkrečiamoji liga, kurios metu gali būti pažeisti įvairūs žmogaus organai, dažniausiai – plaučiai. Šią ligą sukelia aplinkos poveikiui (žemai temperatūrai, alkoholiui) atsparios bakterijos. Perduodama tuomet, kai atvira tuberkuliozės forma sergantis asmuo kosti čiaudi ar spjaudosi šalia kitų žmonių.  Pagrindinis tuberkuliozės platintojas yra asmuo, sergantis atvira (bakteriologiškai patvirtinta) plaučių tuberkulioze. Vidutiniškai šios ligos gydymas trunka 6–8 mėnesius.

Kaip atpažinti?

 • Padidėjęs nuovargis, bendras organizmo silpnumas;
 • Sumažėjęs apetitas, bendras svorio kritimas;
 • Užsitęsusi padidėjusi kūno temperatūra (iki 37,5 °C);
 • Dažnos viršutinių kvėpavimo takų infekcijos;
 • Padidėjęs prakaitavimas, ypatingai nakties metu;
 • Nuotaikų kaita – apatija;
 • Besikartojantis plaučių uždegimas.

Tuberkuliozė yra labai klastinga liga, kadangi 9 iš 10 užsikrėtusiųjų žmonių ja nesuserga. Tai reiškia, kad ligos simptomai jiems nepasireiškia, tai pat jie nėra pavojingi aplinkiniams, kadangi negali užkrėsti kitų. Visgi, organizmui nusilpus, liga gali pasireikšti. Vėlyvas sergančiųjų išaiškinimas ir nekokybiškas gydymas – tai dvi pagrindinės sergamumo tuberkulioze didėjimo priežastys, dominuojančios ne tik pasaulyje, bet ir mūsų šalyje. 2020 metais Lietuvoje sergamumas šia liga buvo 21,15 atvejų 100 tūkst. gyventojų (591 nauji atvejai per metus). Alytaus rajone praėjusiais metais nustatyti 7 nauji susirgimai. 2020 metų pabaigoje Lietuvoje šia liga sirgo 1058 asmenys, Alytaus rajono savivaldybėje – 11.

Padidėjusią riziką susirgti turi:

Alkoholį ir narkotikus vartojantys asmenys. Šių preparatų vartojimas slopina imuninę sistemą, žmogus tampa labiau pažeidžiamas tuberkuliozės bakterijoms.

Rūkymas. Tabako vartojimas padidina riziką užsikrėsti ir mirti nuo tuberkuliozės.

Darbas sveikatos sektoriuje. Dažnas kontaktas su sergančiais žmonėmis padidina riziką užsikrėsti. Visgi sveikatos priežiūros specialistai dažniau dėvi medicinines kaukes ir dezinfekuoja rankas. Taip pat jiems kartą per metus privaloma atlikti radiologinį plaučių tyrimą, norint anksti pastebėti tuberkuliozės požymius.

Gyvenimas su užsikrėtusiu asmeniu. Didžiausią riziką užsikrėsti šia liga, dėl labai artimo kontakto, turi su sergančiuoju gyvenantys asmenys.

Lietuvoje nuo šios ligos naujagimiai yra skiepijami nemokamai. Dėl pilnai nesusidariusio imuniteto tuberkuliozės infekcija ypatingai pavojinga vaikams iki 5 metų. Lietuva yra iš tų šalių, kuriai Pasaulinė sveikatos organizacija rekomenduoja vaikus skiepyti kaip galima greičiau po gimimo. Visgi, jei susergama šia klastinga liga, privaloma laikytis tam tikrų rekomendacijų:

 • Privaloma vaistus gerti taip, kaip nurodė gydytojas;
 • Bendraujant su šeimos nariais dėvėti medicininę kaukę, kosint, čiaudint ar juokiantis papildomai prisidengti veidą servetėle. Panaudotą kaukę bei servetėlę reikia išmesti;
 • Svarbu laikytis atokiau nuo aplinkinių ir vengti sąlyčio su namiškiais. Miegoti atskirame kambaryje, toliau nuo kitų šeimos narių;
 • Svarbu dažnai vėdinti kambarį, kadangi mažos patalpos yra palankus būdas plisti tuberkuliozės mikobakterijoms.

Nereguliarus vaistų vartojimas skatina vystytis bakterijų atsparumą antibiotikams. Išskiriama itin vaistams atspari tuberkuliozės forma, kurios metu bakterijos tampa atsparios beveik visiems tuberkuliozei gydyti skiriamiems vaistams. Siekiant išvengti šios ligos, reiktų imtis keleto paprastų prevencinių priemonių, tokių kaip kosėjimo etiketas, kuomet kostint ar čiaudint reikia prisidengti vienkartine popierine nosine, o panaudotą išnešti į šiukšlių dėžę ir būtinai nusiplauti rankas. Taip pat svarbu vėdinti patalpas natūraliu būdu, įtarus užkrečiamos TB formos atvejį kontaktavusiam asmeniui būtina dėvėti veido kaukę, bei tirtis dėl galimo užsikrėtimo tuberkulioze. Norint išvengti šios ligos vienas svarbiausių uždavinių yra palaikyti stiprų imunitetą. Tai geriausia padaryti valgant sveiką ir subalansuotą maistą, būnant fiziškai aktyviam bei atsisakant žalingų įpročių.

Alytaus rajono visuomenės sveikatos biuras