Kalbant apie padidėjusį kraujo spaudimą tikriausiai ne vieną kartą esame girdėję gydytojų-kardiologų gana dažnai vartojamą posakį „Tylusis žudikas“. Kodėl kraujospūdis apibūdinamas tokiu epitetu? Ogi todėl, kad iki 50 proc. aukštą kraujospūdį (hipertenziją) turinčiųjų apie tai nenutuokia,  ir jei širdies ir smegenų kraujagyslės neturi pažeidimų, dažniausiai jokių nusiskundimų nejaučia.  Liga progresuoja tyliai, tačiau daro negrįžtamus pažeidimus, neretai galinčius pasibaigti ir mirtimi.

Hipertenzija paveikia daugiau nei 30 proc. suaugusių žmonių visame pasaulyje. Tai yra pagrindinis rizikos veiksnys širdies ir kraujagyslių sistemos ligoms vystytis, taip pat gali sukelti lėtinį inkstų uždegimą, aritmiją ar demensiją. Du trečdaliai visų hipertenzijos atvejų pastaraisiais dešimtmečiais nustatomi mažo ir vidutinio išsivystymo šalyse.

Alytaus rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras primena, kad kiekvienais metais gegužės 17 d. minima Pasaulinė hipertenzijos diena. Šiais metais Pasaulinė sveikatos organizacija (PSO) skatina vadovautis šūkiu „Dėmesingai matuokime kraujo spaudimą, kontroliuokime jį ir gyvenkime ilgiau“. Toks devizas pasirinktas ne atsitiktinai. Tikslus kraujospūdžio matavimas yra pagrindinis veiksnys norint nustatyti hipertenzijos diagnozę. Kraujo spaudimo matavimas yra bene dažniausiai atliekamas medicininis tyrimas. Visgi, iš pirmo žvilgsnio paprasta procedūra naudojama daugelio medicininių diagnozių nustatymui. Norint sumažinti lėtinių neinfekcinių ligų paplitimą vienas iš pasaulinės sveikatos organizacijos tikslų yra iki 2025 metų 25 proc. sumažinti arterinės hipertenzijos atvejų. Lietuvoje net 33 proc. mirčių lemia pirminės arterinės hipertenzijos komplikacijos.

Kas sukelia hipertenziją?

 • Genetika;
 • Rūkymas;
 • Antsvoris;
 • Alkoholis;
 • Riebus, sūrus maistas;
 • Mažas fizinis aktyvumas
 • Nuolatinis stresas, naktinis darbas ir kt.

Nematuodamas kraujo spaudimo žmogus apie savo būklę gali net nežinoti, o gydytojui patvirtinus diagnozę galima koreguoti gyvenimo būdą, stengiantis kuo greičiau normalizuoti kraujo spaudimą. Hipertenzinė krizė – tai greitas ir reikšmingas arterinio kraujo spaudimo padidėjimas, sukeliantis gyvybiškai svarbių organų kraujotakos sutrikimą. Lentelėje pateikta arterinio kraujo spaudimo kategorijų klasifikacija.

Kategorija

Sistolinis AKS (mmHG)

Diastolinis (mmHG)

Optimalus

<120

<80

Normalus

120–129

80–84

Aukštas normalus

130–139

85–89

1 laipsnio AH (maža)

140–159

90–99

2 laipsnio AH (vidutinė)

160–179

100–109

3 laipsnio AH (didelė)

>180

>110

Izoliuota sistolinė hipertenzija

>140

<90

Žemas normalus

90–10

60–65

Hipotenzija

<90

<60

 

Kraujo spaudimo skaitmuo atspindi, kokį kiekį kraujo išpumpuoja širdis bei kokio siaurumo yra kraujagyslės. Aukštas kraujo spaudimas parodo didelį išpumpuojamo kraujo kiekį ir siauras kraujagysles. Kraujospūdžio rodmuo sudarytas iš dviejų skaičių. Pirmasis arba viršutinis skaičius (sistolinis slėgis) matuoja slėgį arterijose, kai širdis plaka. Antrasis arba mažesnis skaičius (diastolinis slėgis) matuoja spaudimą arterijose tarp širdies plakimo.

Negydoma arterinė hipertenzija gali sukelti:

 • Širdies smūgį. Aukštas kraujo spaudimas sukelia kraujagyslių susiaurėjimą.
 • Galvos smegenų insultą.
 • Inkstų, širdies nepakankamumą.
 • Regos sutrikimą.

Sveikatos specialistai  nuolat akcentuoja, kad gyventojai turėtų daugiau dėmesio skirti ligų profilaktikai mažinant rizikos veiksnius, lemiančius ligų vystymąsi – propaguoti sveiką gyvenimo būdą, būti fiziškai aktyvūs, laikytis sveikos mitybos principų, vengti streso ir žalingų įpročių. Alytaus rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras kviečia dalyvauti sveikatos stiprinimo programoje, skirtoje širdies ligų bei cukrinio diabeto profilaktikai. Programa yra nemokama, vykdoma, sveikos gyvensenos principais bei motyvuoti pokyčiams siekiant supažindinti su šių ligų rizikos veiksnius.