Po kupinų iššūkių mokslo metų moksleiviai noriai džiaugiasi vasaros teikiamais malonumais – mėgaujasi vandens pramogomis, keliauja, stovyklauja ir kitaip prasmingai leidžia atostogų dienas. Kita vertus, be mėgiamų veiklų nederėtų pamiršti ir pareigų. Viena jų – profilaktiškai pasitikrinti bendrą sveikatos ir dantų būklę, kurių vykdymą reglamentuoja Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro įsakymas Nr. 301 „Dėl profilaktinių sveikatos tikrinimų sveikatos priežiūros įstaigose“. Atlikti profilaktinį sveikatos tikrinimą iki einamųjų mokslo metų rugsėjo 15 dienos privalo visi vaikai ir pilnamečiai mokiniai, ugdomi pagal bendrojo ugdymo programas.

Alytaus rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistai ragina tėvelius neatidėlioti ir jau dabar pasirūpinti vaiko profilaktiniu sveikatos tikrinimu, nelaukiant naujų mokslo metų pradžios, kuomet, kaip taisyklė, dėl didelio besikreipiančiųjų antplūdžio, patekti pas specialistus užduotis – nelengva. Ši procedūra yra svarbi ne vien sklandžiam ugdymosi procesui užtikrinti, bet ir sudaro galimybę užkirsti kelią lėtinėms ligoms (ypač susijusiomis su raumenų–skeleto aparato, regėjimo sutrikimais) bei stebėti savalaikę vaiko raidą, o esant poreikiui gauti patarimus sveikatos būklei gerinti.

Vaiko profilaktinis sveikatos tikrinimas nemokamai atliekamas toje asmens sveikatos priežiūros įstaigoje, kurioje vaikas yra prirašytas, tad tereikia iš anksto užsiregistruoti ir atvykti sutartu metu. Reiktų nepamiršti, kad vaikus iki 16 m. privalo lydėti vienas iš tėvų ar atstovų pagal įstatymą.

Profilaktinio patikrinimo metu šeimos ar vaikų ligų gydytojas įvertina regėjimą, kalbą, klausą, išmatuoja ūgį, svorį ir arterinį kraujo spaudimą, įvertina kitus svarbius vystymosi aspektus. Visi patikrinimo duomenys įrašomi į elektroninį vaiko sveikatos pažymėjimą. Jau nebe pirmus metus profilaktinio patikrinimo duomenys tvarkomi elektroniniu būdu, taip užtikrinamas jų konfidencialumas, o ugdymo įstaigos gauna tikslias rekomendacijas dėl vaiko galimybių dalyvauti ugdymo veikloje bei nurodymus, kokių pirmosios pagalbos priemonių reikėtų imtis, jei vaikui prireiktų skubios pagalbos mokykloje (pavyzdžiui, dėl alergijos ar lėtinių ligų). Taip pat svarbu paminėti, kad elektroninių vaiko sveikatos pažymėjimų informacija siunčiama į Vaikų sveikatos stebėsenos informacinę sistemą, kuri padeda mokyklose dirbantiems visuomenės sveikatos specialistams apibendrintus duomenis panaudoti planuojant sveikatos stiprinimo veiklas konkrečioje ugdymo įstaigoje. Vaiko sveikatos patikrinimo pažymėjimas galioja 1 metus nuo profilaktinio patikrinimo dienos.

Analizuojant vaikų sveikatos pažymų duomenis, pastebima, kad moksleivių dantų būklė nėra gera, todėl profilaktinis sveikatos patikrinimas – tai dar viena puiki proga tėveliams pasirūpinti savo vaiko dantimis. Vizito metu,  gydytojas odontologas įvertina vaiko dantų ir žandikaulių būklę, o pastebėjus problemą, skiria gydymą. Kaip dar vieną puikią prevencinę priemonę, sveikatos specialistai rekomenduoja 6 iki 14 metų vaikams sveikus nuolatinius krūminius dantis nemokamai pasidengti silantais – specialia apsauga nuo karieso. Ši paslauga yra kompensuojama Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis, todėl pacientui nieko nekainuoja.

Ligų profilaktika – geriausias indėlis ateičiai, todėl linkime, kad kasmetinis profilaktinis sveikatos patikrinimas taptų ne formalumu, kurio reikalauja ugdymo įstaiga ar visuomenės sveikatos specialistas, o atsakingu šeimos požiūriu į vaiko sveikatą, jos stiprinimą ir išsaugojimą.