Šiuo metu dažnas gatvėje sutiktas žmogus skundžiasi vienokiaisChina_Camp_Catarac.jpg ar kitokiais sveikatos sutrikimais, tačiau vienas  dažniausių – regėjimo sutrikimai, kuriais skundžiasi ir jaunas,  ir senas. Visi esame girdėję tokias ligas kaip glaukoma ir katarakta, tačiau ar  žinome kokios šių ligų pasėmės ar ką reiktų daryti norint sumažinti šių ligų grėsmę? Manau nesuklysiu pasakiusi, jog girdėjimas nelygus žinojimui, tad pabandysiu nuosekliai apžvelgti šias ligas nuo rizikos iki operacijos.

„Klastingas regėjimo vagis“
Žmogus dažnai nepajunta ar nesuvokia atsiradusių regos pakitimų, tad glaukoma „ateina“ netikėtai, palaipsniui atimdama regėjimą. Šia liga paprastai serga vyresni nei 40 metų žmonės, nors pasitaiko jog serga ir vaikai. Glaukoma pažeidžia regos nervą, tad sutrinka vaizdinės informacijos perdavimas į smegenis, kur ir susidaro vaizdas. Ligos pradžioje ligonis net nepajunta regos suprastėjimo, nes regėjimo aštrumas kurį laiką nepakinta. Pavyzdžiui stovėdamas parduotuvėje ir žiūrėdamas  į tiesiai priešais save lentynoje sustatytas prekes, tuo pat metu mato ir šalia judančius žmones. Kad ir kaip bebūtų keista, tačiau labai dažnai ši liga aptinkama tiriant pacientą visai dėl kitų ligų.

Vyresnio amžiaus žmonės jaučia tokius požymius: akys ima daugiau ašaroti, juntamas akių nuovargis, kartais atrodo, kad akyje atsirado krislas. Gydytojas nustatęs šią ligą pirmiausiai išrašo lašų, bet dėja ne visi supranta, jog vaistus būtina lašinti nuolat, nes glaukoma – liga visam gyvenimui. Jei lašai nepadeda sumažinti akispūdžio, tenka gydyti lazeriu ir galiausiai atlikti akies operaciją, kuri taip pat ligos nepanaikina, o tik apsaugo nuo tolimesnio ligos progresavimo ir visiško regos netekimo.

Vienintelis kataraktos gydymas – chirurginis
Katarakta dar kitaip vadinama lęšiuko sudrumstėjimu. Ši liga yra viena dažniausių brandesnio amžiaus žmonių regėjimo netekimo priežasčių pasaulyje, tačiau išgydoma operacijos būdu. Spacialistai nurodo keletą šios ligos rizikos veiksnių: visų pirma amžius (liga būdinga vyresniems nei 50 metų asmenims), genetinis polinkis (paveldimumas), lytis (moteriškoji, ypač menopauzės laikotarpiu), žalingas ultravioletinių spindulių kiekis.

Taigi pajutus prastėjantį abiejų akių regėjimą, būtina skubiai konsultuotis su gydytoju, kuris atlikęs tyrimus, pataria atlikti operaciją, kurios metu pašalinamas sudrumstėjęs lęšiukas, į jo vietą įdedamas dirbtinis lęšiukas. Operacijos efektyvumas labai didelis, regėjimas atgaunamas net iki 100 proc. , žinoma, tik tada jei nėra kitų akių ligų ar operacinių komplikacijų.

Kaip saugoti savo akis, kad senatvėje taip pat gerai matytume?
Rūpintis savo akimis būtina nuolat, visų pirma net ir žiemą reiktų nepamiršti nešioti akinių nuo saulės, kurie apsaugo mūsų akis nuo kenksmingų ultravioletinių spindulių, nes sniegas atspindi net 80 proc. šviesos. Taip pat būtina reguliuoti cholesterolio ir suvartojamo alkoholio bei rūkalų kiekį, nes jie taip pat stipriai prisideda prie regos pablogėjimo. Garbingo amžiaus žmonėms reiktų dažniau pasimatuoti akių spaudimą, jog akių ligos būtų diagnozuotos kuo anksčiau ir mažiau pažeistų akis.

Visi galime ir privalome rūpintis savo sveikata ir žinoma akimis, kurios yra ne tik pasaulio suvokimo ir pažinimo įrankis, bet ir  sielos veidrodis. Sveikatos visiems ir akių šviesos…