Visiškai sveikų vaikų Lietuvoje mažėja. Dažnas pradinukas vos pradėjęs lankyti mokyklą jau skundžiasi suprastėjusia rega, greitu nuovargiu, pilvo ar galvos skausmu.
Kaip ir kasmet, vaikų sveikatos pokyčius stebi ugdymo įstaigose dirbantys visuomenės sveikatos priežiūros specialistai, analizuojantys į mokyklas pristatytus vaiko sveikatos pažymėjimus. Šių duomenų analizė suteikia galimybę įvertinti, kaip kinta moksleivių sveikata ir kokios problemos yra dažniausios. Džiugu, kad prievolė periodiškai tikrintis sveikatą, pagaliau davė laukiamų rezultatų: šiais mokslo metais trūko vos poros procentų, kad sveikatą pasitikrinę būtų visi Alytaus rajono moksleiviai. Neramina faktas, kad visiškai sveikų moksleivių dalis yra tik kiek didesnė nei 50 proc. (54 proc.). Kitiems mokyklinio amžiaus vaikams buvo nustatytas bent vienas sveikatos sutrikimas, tarp kurių dažniausi – sutrikusi rega ir netaisyklinga laikysena.
Dažniausiai diagnozuotas sutrikimas – trumparegystė
Gerai matyti ir nejusti diskomforto, regis labai paprastas ir suprantamas siekis, tačiau profilaktinių patikrinimų duomenimis, vis daugiau moksleivių turi regos sutrikimų. Šio amžiaus vaikams nustatyti 132 regos sutrikimų atvejai. Dažniausiai nustatytas regos sutrikimas – trumparesgystė (miopija), visų regos sutrikimų struktūroje sudariusi 33 proc. Moksleiviai, kuriems nustatytas šis sutrikimas neryškiai mato toli esančius daiktus, todėl privalo nešioti akinius su minusinėmis dioptrijomis.
Specialistai skatina susirūpinti vaikų regos saugojimu ir stiprinimu, organizuojant darbo ir poilsio rėžimą bei ribojant laiką praleidžiamą prie kompiuterio bei televizoriaus.
Daugėja per didelį svorį turinčių vaikų
Nepaslaptis, kad vaikams pradėjus lankyti mokyklą, visiškai pasikeičia jų dienos rėžimas: vietoj judrių užsiėmimų, nemaža dienos dalis leidžiama mokyklos suole, o popamokinė veikla, deja, pernelyg retai siejama su fiziniu aktyvumu. Jeigu dar prie viso to pridėsime ir netinkamą mitybą, kuomet suvartojamas maistas turi daugiau energijos nei jos išeikvojama, rezultatas bus nutukimas. Stebint paskutiniųjų septynerių metų statistinius Alytaus rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro duomenis, nerimą kelia faktas, nutukusiųjų ir viršsvorį turinčių vaikų skaičius didėja. Šiemet nutukimas diagnozuotas 50-čiai rajono moksleivių, tarp kurių net trečdalis – pradinukai.
Vaikų viršsvorio ir nutukimo problema savaime neišsispręs. Klaidinga galvoti, jog vaikas tai „išaugs“, sprendimus tėvai turi priimti dabar:
• nuo pat mažens formuoti sveikos mitybos įpročius, atisžvelgiant į tris pagrindinius principus: saikingumą, įvairumą, subalansuotumą;
• domėtis, kokį maistą valgo vaikai ne tik namuose, bet ir būdami mokykloje ar laiką leisdami draugų kompanijoje;
• pažvelgti į maisto ruošą kūrybiškai, ieškant analogų sveikatai nepalankiam maistui (pvz. bulvių traškučių keitimas orkaitėje džiovintomis morkomis ar burokėliais);
• aktyviai leisti laisvalaikį;
• riboti laiką leidžiamą išmaniųjų technologijų apsuptyje;
• stiprinti vaikų meilę sau, ne dėl visuomenėje paplitusių grožio standartų, bet siekiant išsaugoti ir puoselėti sveikatą.
Ataskaitą rasite ČIA