Nuo gimimo iki senatvės žmogaus organizme vyksta sudėtingi procesai, keičiantys organus, audinius bei ląsteles. Amžinos jaunystės nėra. Keičiasi žmogus, keičiasi ir jį supanti aplinka. Taučiau fiziškai aktyvūs žmonės gali „pristabdyti laiką“ ar bent padaryti taip, kad senėjimo procesai būtų minimaliai „nepatogūs“.
Fizinių pratimų svarba vyresniame amžiuje
Adekvati sveikatos būklei mankšta ir fizinis aktyvumas privalomas bet kokiame amžiuje. Jeigu vyresni žmonės atlieka fizinius pratimus arba mėgsta fiziškai aktyvų gyvenimo būdą (greitas ėjimas, pasivaikščiojimas, darbas sode, namuose, žaidimai su anūkais, rytinė mankšta), jų senėjimo procesas yra lėtesnis. Tokie žmonės yra ištvermingesni, ne taip greit pavargsta, atlikdami bet kokio intensyvumo darbą. Plaučiai, širdis, kepenys, virškinamoji sistema gali normaliai funkcionuoti ilgesnį laiką. Tinkamas fizinis krūvis daro labai didelę įtaką gerai savijautai, pasitikėjimui, ramiam miegui, imunitetui, atminčiai. Fiziškai aktyvesnis gyvenimo būdas padeda išlaikyti normalų kūno svorį, sumažina lėtinių ligų vystymąsi (cukrinis diabetas, hipertonija), pagerina lankstumą, pusiausvyrą, jėgą, grakštumą. Pradėti mankštintis niekada ne vėlu.
Rekomendacijos senjorams, nutarusiems pradėti mankštintis
-Vyresnio? amžiaus žmogus turi gerai jaustis, atliekdamas pratimus ir po pratimų. Negalima mankštintis „per jėgą“. Fizinio krūvio metu neturi būti jaučiamas skausmas.
-Būtinas taisyklingas tolygus kvėpavimas.
-Pradžioje mankštai reikėtų skirti 5 – 10 minučių, iš lėto ilginant fizinio krūvio laiką.?
-Mankštą reikėtų pradėti savimasažu, kuris sušildys raumenis ir paruoš intensyvesniam krūviui. Savimasažas – savo kūno raumenų, odos glostymas, trynimas, maigymas, purtymas.
-Keli paprasti pratimai, kurie puikiai tiktų pradedantiesiems:
• Lėtas rankų kėlimas iki širdies lygio,
• Lėtas kojų lenkimas ir tiesimas,
• Reabilitacinio kamuoliuko maigymas,
• Ėjimas vietoje,
• Liemens srities pratimai – minimalūs judesiai į kairę, dešinę ir priekį (stuburas kiek galima tiesus),
• Nugaros pratimai – menčių suvedimas, „sienos stūmimas“.
Sveikatos biuras tęsia gražias tradicijas Miroslavo senelių globos namuose
Su idėja, kad nėra amžiaus ribos pradėti sportuoti, Alytaus rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras apsilankė Miroslavo globos namuose. Tai toli gražu ne pirmas biuro darbuotojų vizitas Miroslave. Tik šį kartą namų gyventojai buvo pakviesti kiek neįprastai praleisti popietę. Popietė buvo skirta supažindinti senolius su fizinio aktyvumo svarba, bei parodyti pagal jų poreikius ir galimybes pritaikytų fizinių pratimų kompleksą. Kiekvieno bendruomenės nario fizinis pasiruošimas skiriasi, todėl Alytaus rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro darbuotojos skatino visus mankštintis nuo lengviausių pratimų, tokių kaip pirštų lankstymas, reabilitacinio kamuoliuko maigymas, greitas ėjimas atsisėdus, arba kojų stiprinimas atsistojus. Kiekvienam biuro darbuotojos atvežė informacinius plakatus, kurie primins parodytus pratimus. Vizito tikslas – „užkrėsti“ namų gyventojus noru sportuoti lyg ir buvo pasiektas. Žadėjo rinktis bent kartą per savaitę ir drauge pasimankštinti. Laikas parodys, tuo labiau, kad labai greit biuro darbuotojai vėl suks Miroslavo link.