Kiekvienais metais, padaugėjus susirgimų viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis ir gripu, proporcingai padaugėja kalbų apie imuniteto stiprinimą ir apgailestavimų dėl nusilpusio imuniteto. Nejučia padaugėja reklaminių skrajučių ir laikraštėlių, pranešančių apie akcijas vienam ar kitam preparatui neva galinčiam sustiprinti imunitetą. Tik ar mes žinome, kas gi iš tikrųjų yra tas imunitetas? Ar jį taip lengva sustiprinti? Ir pagaliau, ar gripui, pritūpus ant slenksčio, dar verta griebtis stiprinančių preparatų?
“Laisvas nuo ko nors”
Imunologija – mokslas apie imunitetą – jaunas mokslas, kuris kaip atskira medicinos ir mokslo šaka susiformavo tik XX a. septintajame dešimtmetyje. Tačiau žmonija stebėdama, kad epidemijų metu ne visi suserga, o pasveikusieji antrą kartą nesuserga, jau seniai įtarė, kad organizme yra kažkokia sistema, kuri atsakinga už gynybą nuo ligų. Žodis „imunitetas“ kilęs iš lotynų kalbos žodžio „immunis“ ir reiškia „laisvas nuo ko nors“. Kaip bebūtų keista, bet pradžioje buvo naudojamas apibūdinti laisvumui nuo mokesčių, muito ir tik vėliau – laisvumui nuo ligos.
Žmonija jau gilioje senovėje, tik įtardama kaip veikia imuninė sistema, bandė visaip ją stimuliuoti kovai su ligomis. Yra išlikę žinių iš Kinijos, kuomet iš sergančiojo raupų pūslelių buvo renkama medžiaga, kuri buvo išdžiovinama ir susmulkinama į miltelius, o po to įpučiama į nosį sveikiems žmonėms, siekiant juos apsaugoti nuo šio susirgimo.
Sava ar svetima?
Klaidinga manyti, kad imunitetas – tai apsauga tik nuo ligų sukėlėjų. Imunitetas siekia užtikrinti apsaugą nuo visko kas organizmui svetima: mikroorganizmų, svetimų aplinkos mikromolekulių, svetimos genetinės medžiagos.
Daugybė mokslinių tyrimų vėžio srityje yra nukreipta imunologijos kryptimi, nes viena iš teorijų – išmokyti imunitetą atskirti vėžio ląsteles kaip svetimas vos tik joms pradėjus daugintis. Transplantacijos mokslas niekaip negali apseiti be imuniteto žinios, tik šiuo atveju iš kitos pusės. Kaip apeiti imuninę sistemą, kad ji nenorėtų atmesti donoro – svetimo organo. Net gi nėštumas ir persileidimas yra labai glaudžiai susiję su imunine sistema. Juk gimdoje bandanti įsitvirtinti apvaisinta kiaušialąstė – iš dalies yra svetima motinos organizmui, nes turi ir svetimos – tėvo genetinės informacijos. Todėl poros, kurioms nepavyksta susilaukti kūdikio dėl dažnų ankstyvų persileidimų, yra tiriami dėl imuninio nesuderinamumo. O kur dar visas alergijų mechanizmas…
Gimstame pasiruošę karui
Klaidinga manyti, kad imunitetas – tai kažkas kažkur organizme nematoma ir nesuvokiama. Imuniteto kovoje (imuniniame atsake) prieš svetimą priešą, bandantį įsigauti į mūsų organizmą kovoja daugybė mums puikiai pažįstamų karių. Dalį tų karių mes jau turime gimdami. Tai mūsų oda, virškinamojo trakto ir kvėpavimo sistemos epitelis (paviršius), kuris turi būti vientisas ir sveikas nes geba tiesiog nperaleisti į organizmą jokio priešo. Juk per žaizdeles odoje labai mėgsta “įsimesti” infekcija.Skrandžio rūgštis taip pat galime vadinti puikiais kariais – jos savo cheminėmis savybėmis sugeba sunaikinti svetimą patekusį į skrandį. O kur dar natūrali žarnyno mikroflora – nepatogeninės bakterijos, kurios neleidžia įsiskverbti „blogiečiams“. Tad virškinamojo trakto sveikata labai svarus imuniteto veiksnys.
Be šių elementariųjų karių, organizmas gyvenimo eigoje pasisamdo ir didelę armiją karių – ląstelių, kurios įvairiais būdais tiek kraujyje, tiek odoje, epitelyje ir organuose kovoja su svetima genetine medžiaga. Jau vien ląstelių pavadinimai rodo, kad imunitetas kariauja. Vienos iš imuniteto kovoje dalyvaujančių ląstelių vadinamos natūraliaisiais kileriais (NK ląstelės; angl. natural killer).
Imuniteto stiprinimas ištisus metus
Tad žinodami, kad imuniteto kovoje prieš ligų sukėlėjus dalyvauja ne tik tai ko mes nematome ir sunkiai suvokiame, tikriausiai padarytumėme išvadą, kad sveika oda, plaučiai, virškinamasis traktas – tai būtinos sąlygos kovoje su ligomis. Ir kad nusipirktas maisto papildas turintis stiprinanti imunitetą, mažai tepadės, jeigu po išgertos piliulės griebiamasi cigaretės ar skrandis paverčiamas šiūkšlių dėže. Stiprus imunitetas – tai viso organizmo atspindys. Ir stiprinti reikia visus metus. Sveika mityba, fizinis aktyvumas, asmens higiena, žalingų įpročių vengimas – tai pagrindinės sąlygos, norint išlaikyti stiprų imunitetą.
Visos natūralios priemonės, tokios kaip citrinos, imbieras, medus, ežiuolė ir daugybė kitų gali stimuliuoti, padėti imunitetui, suaktyvėjus virusams, jeigu imunitetas pakankamai prižiūrimas visus metus ir nereikėtų tikėtis stebuklų šioje kovoje jeigu pažadas sveikai gyventi kol kas lieka tik pažadu.