Apie didelį vaikų dantų ėduonies paplitimą ir apie vieną veiksmingiausių šio susirgimo prevencijos būdų – silantus kalbama nemažai. Trejus metus vykstanti prevencinė programa suteikia galimybę nemokamai padengti 6-14 metų vaikų dantukus silantais. Nors dėl šios procedūros veiksmingumo abejonių nėra, tačiau didelė dalis tėvelių dar nesuskubo pasirūpinti savo atžalų dantimis.
Ėduonis, užkariavęs vaikų dantis
Lietuvoje vaikų ėduonis labai paplitęs. Įvairių tyrimų duomenimis: 68 proc. trimečių vaikų dantų ir 94 proc. šešiamečių dantų jau pažeisti ėduonies. Pažvelgus į panašius vyresnių vaikų duomenis, padėtis atrodo bauginati. 84 -100 proc. penkiolikmečių dantų pažeisti šios ligos.
Nesivalo vaikai, tai kodėl turi valytis vaikai?
Pati svarbiausia ėduonies profilaktikos priemonė – taisyklingas, reguliarus ir nuolatinis dantų valymas, skalavimas. Reikia pripažinti, kad Lietuvos vaikų burnos higienos įgūdžiai yra labai prasti. Tik apie 40 proc. vaikų dantis valo du kartus per dieną. Apie 10-12 proc. vaikų dantukus valo ne kasdien, o tik du – tris kartus per savaitę. Kadangi asmens higienos esminius įgūdžius mažieji įgija namuose, todėl didžiausia atsakomybė turėtų tekti tėvams. Deja panašių tyrimų duomenys parodė, kad ir suaugusieji menkai rūpinasi savo dantų būkle. Todėl tikėtis, kad savo užuomaršas atžalas skatins imti į rankas dantų šepetėlį du kartus per dieną, kol kas atrodo nerealu.
Net kūdikiui būtina burnos higiena
Vaiko burnos ertmę būtina pradėti prižiūrėti nuo kūdikystės. Du kartus per dieną burnos ertmės gleivinę reikia išvalyti marlės tamponėliu. O išdygus pirmiesiems dantukams, juos valyti jau reikėtų dantų šepetėliu ir truputėliu dantų pastos. Norėtųsi, kad tėvai vaikams dantis valytų iki 7 metų. Manoma, kad tik nuo tokio amžiaus mažieji geba patys atlikti tikslingus ir teisingus sukamuosius judesius šepetėliu.
Kas gi tie silantai?
Silantai – tai dar viena puiki ėduonies profilaktikos priemonė. Tai – dantų vageles, kurios ypač neatsparios ėduoniui ir kuriose „mėgsta“ kauptis mikrobai, hermetizuojančios medžiagos, gerai apsaugančios vaikų nuolatinius dantis nuo žalojančio mikrobinio dantų apnašo bei burnoje susidarančių rūgščių. Tai tartum skysta plomba, kuria užliejamos vaikų dantų vagelės, taip užkertant kelią ankstyvam ėduoniui. Silantai apsaugo natūralius danties netolygumus nuo žalingų faktorių (mikroorganizmų bei jų gaminamų rūgščių), o silantuose esantis fluoras papildomai skatina emalio mineralizacija.
Mokėti nereikia
Silantai nėra naujiena pasaulyje. Didžioji dalis vakarų Europos valstybių jau nemažai metų jų pagalba sėkmingai kovoja su vaikų dantų ėduonimi. Gaila ir kartu keista, kad Lietuvos gyventojai turėdami puikią progą nemokamai padengti savo vaikų dantis silantais, taip vangiai tai daro. O tereikia tiek mažai. Kreiptis į gydymo įstaigą, kurioje yra prirašytas jūsų vaikelis. Jums patogiu laiku ten dirbantis gydytojas odontologas arba burnos higienistas, nemokamai padengs vaiko dantis silantais. Procedūra yra visiškai neskausminga. Danties gręžti nereikia. Tereikia vaikiukui apie dvidešimt minučių kantriai išsižiojus pasėdėti. Šiuo metu silantuoti dantis galima visiems 6 – 14 metų vaikams.
Tikrai neskauda
Naujovės neretai būna apaugę mitais. Visus tėvus galima užtikrinti, kad silantai neardo dantų emalio, o priešingai, užkerta kelią ėduoniui tai daryti. O tiems, kurie labai bijo „skausmo“, galima tik pacituoti vaikų, kurie jau išbandė silantavmo procedūrą, mintis. Keli paradinukai paklausti, ką jiems dantų gydytoja darė, atsakė: ,, nežinau…tokiu mažu teptuku…atrodo nulakavo mano dantukus“, „neskaudėjo, nes nieko nedarė…tik patepė ten tokio kremo…“.