Akys – svarbiausias žmogaus jutimo organas, kurio dėkaakys_kaip_erelio_logotipas.jpg pažįstama supanti aplinka. Tai labai sudėtinga optinė sistema, kurios priežiūra reikalauja didelio dėmesio. Akių pratimai, akių gimnastika, akių relaksacija.  Visa tai veda prie akių atpalaidavimo, kuris reikalingas regos ligų profilaktikoje. Tokiose Rytų šalyse, kaip Kinija ir Japonija, taip pat susirūpinta regos išsaugojimo galimybėmis. Panaudojus senosios medicinos ir naujųjų laikų technologijų sintezę, kibta į darbus regos išsaugojimo srityje. Alytaus rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras projektu „Akys kaip erelio“ taip pat žengia pirmuosius aktyvius žingsnius šioje srityje.

Kodėl sutrinka rega?
Regos pablogėjimą ir jos sutrikimus gali nulemti visa eilė faktorių, tačiau pastaruoju metu, kalbant apie vaikų regos sutrikimų padažnėjimą, kaip pagrindiniai faktoriai vardijami – darbo ir poilsio rėžimo nesilaikymas, bei netinkamos darbo ir mokymosi aplinkos sąlygos (šviesos trūkumas, neergonomiški baldai ir pan.). Nuolat yra kalbama apie vaikų akių nuovargį.

Vaikų akių nuovargis dažniausiai prasideda tada, kai vaikai ilgai dirba kokį nors darbą iš arti, ir vidinis akies raumuo, vadinamas krumplyniniu, pavargsta, nebesugeba veikti taip, kaip reikėtų. Tada akis stengiasi įtraukti papildomus mechanizmus, kad matytų ryškiai, o krumplyninis raumuo spazmuoja. Dėl to vaikas blogai mato, jam skauda galvą. Kad taip neatsitiktų, būtinai reikia kontroliuoti vaiko darbo ir poilsio režimą. Daugelis regėjimo problemų atsiranda dėl įtampos akių raumenyse. Žiūrint televizorių ar sėdint prie kompiuterio akys sudirgsta, išsausėja, kartais dvigubėja vaizdas ar keičiasi spalvos matymas. Jei tai vyksta dažnai ir ilgai, pradeda prastėti rega. Todėl būtinas poilsis ir atsipalaidavimas akims.

Senųjų rytų šalių gerieji pavyzdžiai 
Kinija. Heilongjiang provincijoja. Šį spalį net šimte mokyklų per pietų pertraukas visa mokyklų bendruomenė atlieka akių gimnastikos, masažo pratimus, kuriuos transliuoja mokyklų radijas. Taip pat gerąjį pavyzdį aktyviai rodo ir klasių bei mokyklos vadovai. Šioje šalyje sukurta trumparegystės prevencijos ir kontrolės programa, truksianti šešerius metus. Norėdami sustabdyti spartų  regos sutrikimų  augimo tendencijas, buvo  atitinkamai adaptuoti  pratimai akims, kuriuos nuo 2008 m. daro 2000 Kinijos mokyklų.

Japonija – daugelio ligų prevencijos lopšys. Tai šalis, kurioje gražios ir pilnavertės senatvės sulaukia labai daug žmonių. Kalbant apie akių ligų profilaktiką, tai šioje šalyje ji turi gilias tradicijas. Pagrindinius pratimus, kurie palengvina akių nuovargį žino jau darželinio amžiaus vaikai. Tiek Kinijoje, tiek ir Japonijoje naudojama akupresūra – technika, kuomet spaudomi (pirštais, ne adatėlėmis)  tam tikri kūno taškai, padedantys atpalaiduoti įtemptus regos raumenis. Taip pat naudojama šilto – šalto vandens metodas, kuomet rekomedojama užmerktas akis atpalaiduoti kontrastiniais kompresais. Japonijoje ypač didelis dėmesys skiriamas disciplinos ugdymui. Vaikai nuo mažumės mokomi tinkamo darbo ir poilsio rėžimo.

Naujausi tyrimai patvirtina regos pratimų
Mokslininkų nuomonės šioje srityje nėra vieningos, bet visi pripažįsta, kad organizmui įtaka yra. Dauguma mokslininkų vis dėlto teigia, kad akių pratimai turi didelę įtaką regėjimo profilaktikai, bei regėjimo gerinimui esant žvairumui, trumparegystei, toliaregystei. 2009 balandžio 9 „ScienceDaily“ išspausdino straipsnį, kuriame dr. Janice Wensveen, iš Hiustono universiteto  Optometrijos katedros teigia, kad vaikams turintiems konvergencijos sutrikimus  reikia daryti akių pratimus ir apsaugoti akeles nuo tolimesnių pasekmių, nes nieko nedarant blogėja koncentracija, sulėtėja skaitymas, atsiranda akių ir galvos skausmas, vėliau neryškus matymas bei dvejinimasis akyse. Grupelė moklsininkų 2009 balandžio 16 dieną rašė, kad pavargusioms akims atliekami pratimai ( akių perkėlimas iš kairės į dešinę ir atgal) daromi 30 sekundžių pagerina ryšius tarp smegenų pusrutulių.  Dėl šios priežasties pagerėja atmintis 10%.

Alytaus rajone „Akys kaip erelio“
Alytaus rajono visuomenės sveikatos biuras įgyvendina projektą „Akys kaip erelio“, kurio pagrindinis tikslas – aktyvi ir įdomi vaikų regos sutrikimų profilaktika, paremta aktyviais ir praktiniais metodais. Projekto metu atkreipiamas dėmesys, į tai kas gali padėti išvengti akių sutrikimų: tinkama aplinka, vieta (stalas, kėdė), sėdėjimo poza, apšvietimo parametrai. Akcentuojama skaitymo rekomendacijos, darbo kompiuteriu ir televizoriaus žiūrėjimo rekomendacijos.

Projektas„Akys kaip erelio“ suskirstytas į 4 veiklas :
Veikla su vaikais.  Paskaitos/ aktyvūs užsiėmimai, kurių metu vaikai supažindinami su regos svarba ir rizikos veiksniais, kurie sąlygoja regos ligų vystymąsi. Aktyvių akių atpalaidavimo pratimų mokymas. Kitų relaksacijos metodų taikymas: spalvų terapija, palmingas.
Veikla su pedagogais. Instrukcijų „ 5 minutės akių poilsiui“ paruošimas ir platinimas. Metodinis konsultavimas ir regos relaksacijos metodų diegimas pamokose.
Veikla su tėvais. Metodinių rekomendacijų „Kad vaikų akelės būtų sveikos“ paruošimas ir platinimas. Aktyvių akių atpalaidavimo pratimų lentelių platinimas, naudojimui namuose.
Saugios aplinkos akims mokykloje kūrimas. Didesnio formato aktyvių pratimų lentelės mokykloje. Sveikų akių stendai. Akcijos „Pamirksėkime“
Projektas „Akys kaip erelio“ paremtas aktyvių regos profilaktikos priemonių diegimu ir naudojimu mokykloje. Jos tikslas – paskatinti bendruomenę domėtis šia vaikų sveikatos sritimi, su intencija, kad po projekto, jame naudotos priemonės taps ilgalaikėmis ir nuolatinėmis regos sutrikimų mažinimo priemonėmis.