Alytaus rajono vaikų sveikatos rodikliai rodo, jog sveikiausi Alytaus rajono mokyklose yra vyriausiųjų (9-12 ir gimnazijos) klasių moksleiviai. Daugiausiai sveikatos sutrikimų, tenkančių 1000 – čiui moksleivių, turi 5-8 klasių moksleiviai. Jie dažniausiai iš visų klasių skundžiasi skeleto – raumenų sistemos ligomis, kvėpavimo sutrikimais, endokrininės, mitybos ir medžiagų apykaitos ligomis bei virškinimo sistemos ligomis.
Į MOKYKLĄ JAU SU REGOS
Alytaus rajono moksleivių regėjimo sutrikimų trejetuką sudaro astigmatizmas, toliaregystė bei trumparegystė. Regėjimo sutrikimų skaičius Alytaus rajono mokyklose kol kas nemažėja. Nerimą kelia tai, kad daugiausiai regėjimo sutrikimų turi patys mažiausi – pradinių klasių moksleiviai. Bendrą sergamumą šiomis ligomis didina būtent su regos problemomis mokyklą pradedantys lankyti vaikai.
Alytaus rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras kiekvienais metais didelį dėmesį skiria regėjimo profilaktikai. Dar neužmirštą projektą „Akys kaip erelio“ šiemet pratęsė aktyvūs užsimėmimai ne tik sveikų akelių išsaugojimui, bet ir mokymui kaip pagerinti jau „sergančias akeles“. Tiek suaugę, tiek vaikai turi žinoti, jog akis, kaip ir visus kūno raumenis reikia treniruoti. Tą efektyviausiai galima pasiekti darant elementarią akių mankštelę. Tinkama mityba, akių mankštelė ir poilsis – tai trys pagrindiniai elementai, padedantys akims ilgiau išlikti sveikoms.
VIENI SPECIALISTAI – BEJĖGIAI
Dažniausia moksleivių skeleto – raumenų sistemos patologija ir toliau išlieka laikysenos sutrikimai. Pastebėti, jog vaiko laiksena netaisyklinga, gali ir patys tėveliai. Atsikišęs pilvas, pakumpę pečiai, nevienodas petukų aukštis – tai dažniausi netaisyklingos laikysenos požymiai. Ne paslaptis, jog vaikų laikyseną lemia daugelis veiksnių. Didelį dėmesį reikėtų atkreipti į tai, kaip vaikas sėdi, stovi, miega, ar nenešioja sunkių daiktų ant vieno peties ar viena ranka (moksleiviams ypač svarbus teisingas kuprinės nešiojimas) ir, be abejo, ar pakankamai juda, sportuoja. Laiku nekreipiant dėmesio į šiuos rizikos veiksnius, formuojasi netaisyklinga vaiko laikysena, vėliau sukelianti rimtesnius sveikatos sutrikimus. Ypatingą dėmesį skirti savo vaikams turėtų pradinukų tėveliai, kadangi ryškūs pakitimai vyksta jaunesniame mokykliniame 7–10 metų amžiuje, nes toliau auga ir kaulėja skeletas, stuburas tebėra lankstus. Tinkamos sąlygos vaikui turi būti sudarytos tiek namuose, tiek mokykloje. Tik glaudus bendradarbiavimas tarp tėvų, pedagogų ir sveikatos specialistų gali duoti rezultatų.
„KĄ KUPRINĖJE NEŠI?“
Jau nuo šių mokslo metų rugsėjo pradžios Alytaus rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras pradėjo aktyvias akcijas moksleivių laikysenos profilaktikai. Kiek moksleivių nešioja per sunkias kuprines buvo tikrinta akcijos „Ką kuprinėje neši?“ metu. Moksleiviai pajudėti, pakrutėti buvo kviesti akcijoje „Nebūk kreivas“.
Kadangi vienas iš netaisyklingos laikysenos, nugaros skausmų kaltininkų yra per mažas moksleivių fizinis aktyvumas, rugsėjį moksleiviai buvo mokomi paprastų elementarių pratimų laikysenos profilaktikai, skirtų atlikti tiesiog mokykliniame suole. „Jeigu nori būti tiesus ir sveikas – turi judėti“ – mokė sveikatos priežiūros specialistės ir kvietė mankštintis kartu – juk visiems smagiau, negu vienam! Kad nereikėtų patiems sukti galvelės, kokius pratimus daryti namuose, moksleiviai gavo paruoštą leidinuką su patimų kompleksu, kad panorėję galėtų mankštintis ir savarankiškai.
VAIKŲ DANTŲ SILANTAVIMAS – UŽKARDA ĖDUONIUI
Analizuojant moksleivių sveikatą, pastebėta, kad 2011 metais 7,8 karto išaugo virškinimo sistemos ligų(įskaitant dantų ligas) skaičius. Tai galėjo lemti tai, kad šiemet moksleiviams buvo privaloma dantukų patikra pas odontologą, o dantų ligos pagal TLK klasifikaciją priskiriamos virškinimo sistemos ligoms.
Alytaus rajone jau kelerius metus vyksta vaikų krūminių dantų dengimo silantinėmis medžiagomis prevencinė programa. Silantavimas – tai vienas efektyviausių dantų ėduonies (karieso) profilaktikos būdų. Labai gaila, kad Alytaus rajone ši programa vyksta ganėtinai vangiai. O sąlygos tikrai palankios – tereikia tėveliams, turintiems 6-14 metų amžiaus vaikus, nuvesti pas odontologą ir jis nemokamai sveikus vaikų dantukus padegs silantinėmis medžiagomis.
Tėveliai turėtų neužmiršti atkreipti dėmesio ir į savo vaikų dantukų valymo įgūdžių trūkumą. Nepakankama burnos ertmės higiena yra vienas pagrindinių dantų ėduonies ir periodonto ligų rizikos veiksnių. Neužmirškime, jog dantukus rekomenduojama valytis ne mažiau kaip du kartus per dieną.
Ar mūsų vaikai augs sveikesni didžiąja dalimi priklauso nuo kiekvieno iš mūsų. Ką galėtume patarti? Ragindami vaikus mokytis, neužmirškime paraginti ir mankštintis, sportuoti, laikytis asmens higienos. Pastebėję, jog pakito vaiko laikysena, sėdėsena ar atsirado kitų pokyčių, nedelskime nuvesti jo pas gydytoją. Uždelstos ligos – sunkesnės pasekmės ir sunkesnis gydymas. Būkime sveikesni patys ir auginkime sveikesnius vaikus.
Alytaus rajono moksleivių 2011 metų sergamumo analizę rasite čia
Alytaus rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro stebėsenos specialistė Daiva Mačionytė