Privalomojo sveikatos draudimo fondo informacinės sistemos SVEIDRA duomenimis, kasmet į ligonines patenka 15–18 tūkst. apsinuodijusių asmenų, daugiau nei 10 tūkst. apsinuodijusių asmenų pagalba suteikiama ambulatorinėse įstaigose. Didelę dalį dėl apsinuodijimų gydomų pacientų ligoninėse sudaro 2–4 ir 13–17 metų vaikai. Dauguma vaikų sunkius sveikatos sutrikimus patiria apsinuodiję medikamentais ir alkoholiu.Valstybinio aplinkos sveikatos centro duomenimis, 2008 m. dauguma iki 7 metų amžiaus vaikų apsinuodijo medikamentais – 72 proc., po 5 proc. – priemonėmis kenkėjams buityje naikinti, statybinėmis, techninėmis medžiagomis, buitinės chemijos produktais, naftos produktais.

Mirtingumas dėl apsinuodijimų mūsų šalyje yra didesnis negu Vakarų šalyse (1992–1996 m. jis siekė 1,88 proc.), suaugusiųjų mirtingumas yra didesnis negu vaikų. Lietuvoje dažniau negu Vakarų šalyse apsinuodijama alkoholiniais gėrimais ir jų surogatais, įvairiais chemikalais, daugiau nei trys ketvirtadaliai apsinuodijimų įvyksta, kai medžiaga praryjama. 2002 m. vasario 1 d. Lietuvoje pradėjo veikti Apsinuodijimų kontrolės ir informacijos biuras. Šis centras konsultuoja asmenis ir specialistus: teikia informaciją apie nuodingųjų medžiagų toksinį poveikį, pirmosios pagalbos teikimą, priešnuodžius ir jų taikymą, gydymo ypatumus, konsultuoja nežinomų apsinuodijimų atvejais, padeda specialistams nustatyti apsinuodijimą sukėlusią medžiagą pagal apsinuodijimo požymius. Prie telefonų ištisą parą budi visada pasirengę padėti toksikologai.

Kodėl apsinuodijimas pavojingas?
-Bet koks apsinuodijimas pavojingas, nes sutrikdo svarbiausių organų ir sistemų funkcijas, gali sukelti mirtį.
-Dažniausiai apsinuodijama netyčia (nežinoma, kad medžiaga nuodinga, nejuntama, kaip ji patenka į organizmą).
-Apsinuodijęs paprastai pats sau pagalbos suteikti nebepajėgia.
-Net labai nedidelis nuodingųjų medžiagų, ypač stiprių, kiekis gali sukelti mirtį.
-Kai kuriems nuodams priešnuodžių nėra.

Dažniausios priežastys, sukėlusios vaikų apsinuodijimus (PSO duomenys)
-Buitinės skalbimo bei valymo priemonės (balikliai, skalbikliai, valikliai, dezinfekcijos medžiagos)
-Žibalas, parafinas
-Kosmetikos priemonės
-Vaistai
-Dažai ir kitos namų remontui naudojamos medžiagos
-Buityje naudojami produktai kenkėjams naikinti

Šios priemonės dažniausiai laikomos ant lentynų, po kriauklėmis, ant stalo ar tiesiog ant grindų. Vaikai antraisiais savo gyvenimo metais jau moka atsukti kamštelius, užlipti ant kėdės ir pasiekti norimą daiktą. Jei vaikas ištroškęs, jis bandys rasti ir atsigerti bet ko, panašaus į skystį.

Požymiai, pagal kuriuos galima įtarti apsinuodijimą
Kai kurie dažnai pasitaikantys simptomai, kurie gali apibūdinti apsinuodijimą:
-pykinimas ir vėmimas;
-spazmai (mėšlungis);
-skausmas gerklės srityje;
-seilėtekis;
-staigus mieguistumas, sutrikimas ar sumažėjęs budrumas;
-nerimastingumas, nervingumas, irzlumas ar virpulys;
-traukulių priepuolis;
-medžiagos likučiai ar nudegimas aplink burną, dantis, akis ar odą.

Ką daryti jei įtariate apsinuodijimą?
-Jeigu chemikalų pateko vaikui į akis, nedelsiant plaukite tekančiu vandeniu 10–15 min., ypač atidžiai po vokais, juos atsargiai pakėlus
-Jei vaikui medžiagos pateko ant odos, nurenkite drabužius ir plaukite odą tekančiu vandeniu 10–15 min.
-Jei vaikas įkvėpė dūmų ar garų, nedelsiant išveskite į gryną orą, skambinkite Apsinuodijimų kontrolės ir informacijos biurui: 85 236 2052; 8 687 53378 – toksikologai patars, kokių veiksmų toliau imtis
– Jeigu vaikas prarijo netinkamų medikamentų ar jų išgėrė didesnį kiekį, nedelsiant kreipkitės į gydymo įstaigą
-Jei vaikas prarijo kažką ir tai nėra maistas ar vaistas, duokite jam išgerti vandens ir kreipkitės į gydytojus. Neskubėkite sukelti vėmimo, tai gali sukelti sunkesnes pasekmes
-Jei vaikas prarado sąmonę, skambinkite 112

Apsinuodijimus kartais diagnozuoti sunkoka, todėl ypač svarbi tėvų suteikta informacija. Vykstant į ligoninę būtina su savimi paimti šalia nukentėjusio rastas cheminių produktų ar vaistų pakuotes, buteliukus ar indus su neaiškios kilmės turiniu.

Apsinuodijimo atveju labai svarbus operatyvumas: per pirmą valandą padaroma 70 proc., o per dvi valandas – 90 proc. darbo, lemiančio gydymo sėkmę. Vėliau jau gydomos tik komplikacijos. Kiekvienas atvejis yra individualus, jokių veikimo schemų nėra, tik bendrieji principai.

Artimieji turi žinoti, kad jeigu jų vaikas guldomas į reanimacijos ir intensyvios terapijos skyrių, tai daroma siekiant nustatyti, kas jam atsitiko, ir jis būtų išgelbėtas. Ten daromi visi reikalingi tyrimai ir skiriamas atitinkamas gydymas.

Dėmesio! Cheminiai produktai namuose
-Cheminius produktus būtina laikyti vaikams nepasiekiamose užrakintose spintelėse.
-Chemines medžiagas laikyti originalioje, t. y. toje pačioje pakuotėje, svarbu gerai užkimšti pakuotę – kol vaikas atidarys ją, galėsite tai pastebėti. Niekada nepilkite cheminių produktų į maisto ar gėrimų pakuotes, vaikai būdami ištroškę gali jų gurkštelėti ar suvalgyti.
-Nelaikykite cheminių produktų, vaistų spintelėse kartu su maisto produktais – vaikai supras, kad čia valgyti tinkami produktai.
-Nekaupkite cheminių produktų: jei nenaudojamas ar nereikalingas produktas, atitinkamai sunaikinkite likučius, jokiu būdu nepilkite į klozetą.
-Neskieskite cheminių produktų induose, skirtuose maisto produktams.
-Skaitykite produkto naudojimo instrukciją, koks galiojimo laikas, kokios būtinos apsaugos priemonės.
-Nemaišykite kelių cheminių produktų – gali susidaryti nuodingų dujų.
-Išsipylus produktui atidžiai išvalykite ne tik nuo grindų, bet ir nuo pakuotės.
-Kai dirbate su cheminiu produktu, nepaleiskite jo iš akių nei minutei – vaikas gali nebūtinai gurkštelėti, gali apsipilti ar produkto gali patekti į akis. Jei suskambo telefonas ar durų skambutis, pasiimkite vaiką su savimi.
-Po darbo su chemikalais, prieš paduodami maistą, būtinai su muilu nusiplaukite rankas.
-Tuščias pakuotes išmeskite taip, kad vaikai negalėtų jų paimti.
-Dauguma pesticidų, patekę ant odos, į akis, kvėpavimo takus, yra pavojingi žmonėms.
-Šalia vaikų nenaudokite toksiškų, buityje naudojamų, chemikalų ir visada pasirūpinkite tinkamu patalpų vėdinimu.
-Kūdikių nerekomenduojama rengti drabužėliais iš dėvėtų drabužių parduotuvių, nes jie apdoroti chemikalais. Jei perkate padėvėtus drabužėlius vyresniems vaikams, būtinai išplaukite, išskalaukite juos, nes jie apruošiami chemikalais, kurie gali pakenkti jūsų vaikui.
-Rinkitės cheminius produktus, keliančius mažiausią pavojų.
-Pirkite universalius valiklius, kurie tinka daugeliui namų ruošos darbų atlikti, kad namų aplinkoje sumažintumėte chemikalų skaičių.
-Saugokite nuo vaikų produktus kenkėjams buityje naikinti. Pastaraisiais metais labai populiarūs žiurkių nuodai, kurie veikia kraujo krešėjimą. Šie produktai neleidžia krešėti kraujui, todėl gali prasidėti vidinis kraujavimas. Žiurknuodžiai gaminami kristalų ar granulių pavidalu, o tai vilioja mažamečius vaikus, tačiau labai mažas kiekis gali smarkiai pakenkti sveikatai. Viena pavojingiausių aplinkybių, kad šios medžiagos laikomos indeliuose, ant grindų, kur vaikai gali juos laisvai pasiekti. Prarijus po 12–48 val. gali pasireikšti bet kuris iš simptomų: mėlynės ir bėrimai, nugaros ar pilvo skausmai, įbrėžimai ar žaizdelės kraujuoja ilgiau nei įprastai, atkosuliai su kraujo gyslelėmis, kraujo pėdsakai išmatose, gali būti juodos išmatos (kraujuojant iš viršutinės virškinamojo trakto dalies). Būtina nukentėjusį vežti į ligoninę, nes gali nukraujuoti.

Vaistai ir vaikai namuose
-Būtina triskart patikrinti vaisto pavadinimą ir dozę, kurią ruošiatės duoti vaikui. Paėmus vaistų būtina užkimšti buteliuką ir paslėpti. Kol sugirdysite vienam vaikui vaistų, kitas jau gali būti šalia spintelės, kur palikote vaisto buteliuką.
-Nepalikite vaistų kišenėse, rankinėse. Svečių rankines padėkite vaikams nepasiekiamoje vietoje.
-Nenuplėškite etikečių nuo vaistų pakuočių. Jei etiketėje neaiškus užrašas, paryškinkite jį, kad kiti taip pat įskaitytų.
-Nepalikite vaistų kaip priminimo juos vartoti, geriau užrašykite raštelį matomoje vietoje.
-Vaikas niekada neturėtų nešti vaistų, pats pasiimti vaistus ar dalyti kitiems.
-Neduokite kitam vaikui vaistų, kurie nebuvo skirti jam, nors simptomai būtų ir panašūs, prieš tai nepasikonsultavę su gydytoju.
-Vaikai mėgsta mėgdžioti suaugusius, todėl niekada negerkite vaistų matant vaikams.
-Nevadinkite vaistų saldainiais ar saldumynais – vaikas ateityje neatskirs jų.
-Neleiskite vaikams žaisti tuščiomis vaistų pakuotėmis – vaikas bus įsitikinęs, kad tai saugu.
-Nemokykite vaikų atidaryti specialių saugių kamštelių. Jie yra saugūs, bet neatsparūs. Yra duomenų, kad 80 proc. penkiamečių negali atsukti jų 5 minutes, vadinasi, 20 proc. vaikų šiuos kamštelius atsuka greičiau. Vaikai yra išradingi, ir mums sunku suprasti tai, ką gali prisigalvoti mažieji tyrinėtojai.
-Niekada neimkite vaistų tamsoje, galite suklysti bei paduoti ne tų vaistų ar netinkamą dozę.
-Būdami su vaikais svečiuose ar atostogaudami sužinokite, kur laikomi vaistai ir cheminiai produktai – ne visų namai saugūs vaikams.
-Periodiškai tikrinkite vaistų ir vitaminų galiojimo laiką. Dažnai atidarius pakuotę vaistai galioja pusmetį, o ne iki nurodytos ant pakuotės datos. Nemeskite vaistų į klozetą, nuneškite į vaistinę, ten bus tinkamai jais pasirūpinta.
-Būtina žinoti, kad yra keliolika vaistų, kurių vaikui prarijus net labai mažą kiekį, išsivysto gyvybei pavojinga būklė!!!

Ypač pavojingi vaistai:
-teofilinas – vaistas astmai gydyti,
-fenotiazinas ir kiti antidepresantai,
-kamparas – yra daugelio šildomų tepalų sudėtyje,
-kodeinas – malšinantis kosulį vaistas,
-antihistamininiai vaistai – naudojami alergijai gydyti.

Kaip išvengti apsinuodijimų augalais ir gyvačių įkandimų?
-Įsigydami naują sodinuką jūsų kiemui ar namams sužinokite, ar kurios nors augalo dalys nėra nuodingos. Augalus laikykite vaikams nepasiekiamoje vietoje. Daugelį jų pakramčius ar suvalgius galima apsinuodyti.

Mokykite vaikus:
-neragauti nežinomų vaisių ir uogų jūsų neatsiklausus.
-papasakokite, kur mėgsta gulėti gyvatės: saulėtose vietose, šalia kelmų, ant akmenų, drevėse. Pamačius gyvatę, negalima eiti artyn ir erzinti, negalima kišti rankų į išraustas duobes. Einant į mišką būtina apsiauti ilgais guminiais batais.
Įkandus gyvatei ar apsinuodijus, kuo greičiau kreipkitės į gydymo įstaigą, negydykite patys.

Kitos priemonės, apsaugančios nuo apsinuodijimų buityje
-Uždaryti šiukšliadėžes dangčiu, kad vaikai neištrauktų jose esančio turinio;
-Šiukšles būtina šalinti pagal galiojančias regionines taisykles;
-Aerozoliniai balionai turėtų būti užkasami, ypač jei atliekos yra
deginamos, negalima jų kaitinti, prakiurdyti.
-Prižiūrėti prietaisus, kurie išskiria anglies monoksidą (CO) (šildytuvai, dujinės viryklės);
-Prižiūrėti kaminus, kad nesusikauptų per didelis kiekis CO.
-Negalima naudotis krosnimis, židiniais, šildymo įrenginiais patalpose, kur nėra tinkamo vėdinimo, langų.
-Būtina laikyti žiurknuodžius ir pan. produktus toliau nuo maisto produktų, kad nebūtų galima jų supainioti;
-Gyvenamosiose patalpose nelaikyti pesticidų, naudojamų aplinkoje.
-Jei abejojate, manykite apie blogiausią. Visada tikėkite, ką sako vaikas ar liudininkas (brolis ar sesuo), kuris teigia, kad prarijo nuodingos medžiagos.
-Leiskite vaikams dirbti tik su sertifikuotais dažais, flomasteriais, pieštukais, klijais ir pan.
-Niekada nieko nekiškite į jų ausytes, nosytes ar burnytes, kol jie kartu su jumis neapžiūrėjo.
-Niekada nieko netepkite ant vaikų odos, kol nepaaiškinote kas tai ir kodėl tai darote.
-Visada plaukite rankas atėję iš lauko ir prieš valgį.
-Vaikai turi būti mokomi, kad cheminiai produktai, net jei primena jų kasdien vartojamus saldainius ar vitaminus gali kelti rimtą pavojų. Ne viską, kas skaniai atrodo, galima valgyti.
-Mokykite vaikus, kad jie atsiklaustų prieš ką nors suvalgydami ar išgerdami.

Maisto pakuotės kelia kūdikiams didesnę riziką nei suaugusiems žmonėms. Kūdikių nuo 3 iki 6 mėnesių kraujyje aptikta iki 5 kartus didesnis bisfenolio A kiekis, palyginti su suaugusiųjų kraujyje esančiu kiekiu. Bisfenolis A (BPA) yra viena dažniausiai naudojamų cheminių medžiagų plastikinėse maisto pakuotėse, ši medžiaga, patekusi į organizmą, gali pakenkti vaisingumui. Abejojama jo saugumu mažiems vaikams. Ši medžiaga gali išsiskirti ir iš polikarbonatinių gaminių, tokių kaip nedūžtantys buteliukai kūdikių maistui. Vaikams labiausiai tinka stikliniai buteliukai ir stiklinėse pakuotėse įpakuoti maisto produktai [15]. Net žaislai gali kelti pavojų vaikams. Iš kitų šalių (pvz., Kinijos) atvežti žaislai dažnai neatitinka ES šalių normatyvų (netinkama medžiaga, iš kurios pagamintas žaislas ar dažai), todėl norint apsaugoti vaikus būtina pirkti sertifikuotus žaislus, nors jie gerokai brangesni.
Nesaugių žaislų sąrašus galite rasti Valstybinės ne maisto produktų inspekcijos www.inspekcija.lt tinklapyje

Informaciją parengė Valstybinis aplinkos sveikatos centras