Pasaulio sveikatos organizacija apibūdina sveikatą kaip fizinę, dvasinę ir socialinę gerovę, o ne tik ligų ar negalavimų nebuvimą. Didžiausią įtaką sveikatai turi gyvensena ir elgsena, genetiniai ir biologiniai veiksniai, aplinka, sveikatos priežiūra.
Mokinių sveikatos skirtumus sąlygoja socialinės ir ekonominės sąlygos (netinkamas būstas, stresas, skurdas, užterštumas, socialinės paramos stygius), gyvensenos ypatumai (rūkymas, mityba, fizinis aktyvumas). Šią lengvai pažeidžiamą visuomenės jungtį būtina nuolat stebėti, vertinti ir žinoma suteikti jiems reikiamų žinių ir įgūdžių. Būtent todėl, kiekvienais metais atliekama sveikatos pažymų duomenų analizė, kuri nukreipia visuomenės sveikatos specialistus veikti reikiama linkme.
Kiekvienais metais iki rugsėjo 15 d. į mokyklą pristatoma vaiko sveikatos pažyma (forma NR. 027-1/0), kurioje gydytojai patikrinę vaikų sveikatą, surašo sveikatos sutrikimus (jei jų yra), teikia rekomendacijas arba nurodo, kad moksleivis yra sveikas ir pasiruošęs mokyklai. Visuomenės sveikatos specialistai pažymas surenka ir paruošia duomenų apdorojimui.
2010 – 2011 m. m. Alytaus rajono mokyklose mokosi 2591 mokiniai, tai 145 mokiniais mažiau nei praėjusiais metais, tačiau sutrikimų tenkančių 1000 mokinių skaičius deja nemažėja. Vos atlikus šių metų Alytaus rajono moksleivių sveikatos analizę, paaiškėjo, jog pradinukų sergamumas tam tikromis ligomis nei kiek nenusileidžia vyresniųjų sergamumui. Visiškai sveikatos sutrikimų neturintys vaikai sudaro vos 55 proc. visų pradinukų. Šis faktas skatina imtis tam tikrų priemonių, nes mūsų mažieji į mokyklą atkeliauja jau turintys vienokių ar kitokių ligų bei sutrikimų. Daugelį įgūdžių įgyjame dar vaikystėje, kuomet visas ir teigiamas, ir žinoma neigiamas pavyzdys atkeliauja iš tėvelių, tad būtent jie turėtų atidžiai rūpintis savo atžalų auklėjimu ir jų sveikatos puoselėjimu.
SVARBU MITYBA, FIZINIS AKTYVUMAS IR TINKAMA AUGIMUI APLINKA
Tinkama ir subalansuota mityba labai svarbi harmoningam vaikų augimui ir brendimui, todėl jau vaikystėje būtina formuoti sveikos mitybos įpročius, kurie bus reikalingi tolimesniame gyvenime. Taisyklingai maitindamasis vaikas užsitikrina mažesnį sergamumą virškinamojo trakto ligomis, anemija (mažakraujyste), taip pat puikiai formuojasi kaulinė sistema, turinti įtakos laikysenai.
Net 59 proc. visų sveikatos sutrikimų sudaro regos sutrikimai, labiausiai paplitę hipermetropija (toliaregystė) ir miopija (trumparegystė). Kai kuriuos regos sutrikimus vaikai paveldi, tačiau negalima visos kaltės suversti genetikai, todėl kad nuo mažų dienų vaikai privalo žinoti kas kenkia jų akytėms. Labai svarbu stebėti, kokioje aplinkoje mokosi ar žaidžia mūsų jaunoji karta, nes visa supanti aplinka daro įtaką ne tik vaiko regai, laikysenai bet žinoma ir emocinei sveikatai. Būtina riboti laiką prie televizoriaus ir kompiuterio, stengiantis rasti prasmingesnių laisvalaikio praleidimo formų, nes ilgas sėdėjimas nesilaikant saugaus atstumo tarp akių ir monitoriaus skatina akių pervargimą ir sausėjimą kas labai kenkia ypač jaunoms akelėms.
Norint sumažinti laikysenos problemų riziką reiktų žinoti, jog laikysena tai ne tik harmoningas žmogaus išsivystymas, bet ir gera sveikata, grožis. Taisyklingą ir gražią laikyseną lemia fizinis aktyvumas, tam tikri pratimai, mankšta, tvirtinantys nugaros ir pilvo preso raumenis. Vieni dažniausių laikysenos sutrikimų skoliozė (stuburo išlinkimas į šoną), kifozė (stuburo išlinkimas į užpakalį) ir lordozė (stuburo išlinkimas į priekį). Šios grupės sutrikimai sudaro 23,5 proc. visų sveikatos sutrikimų 2010/2011 m. m.
Nerimą kelia ir didėjantis nutukusių vaikų skaičius, šiais kaip ir praėjusiais metais Alytaus rajono mokyklose buvo užregistruoti 38 nutukimo atvejai. Nutukimas ne kas kita kaip liga, kurią būtina gydyti, o ši liga diagnozuojama labai paprastai: tereikia pasverti, pamatuoti ūgį ir palyginti su normomis, atsižvelgiant į tiriamųjų amžių.
Medikų teigimu, nutukę vaikai dažnai serga kvėpavimo takų, virškinimo sistemos, inkstų, širdies bei kraujagyslių, anksčiau tik suaugusiųjų liga laikyta hipertenzija ar antrojo tipo diabetu, dermatitais bei kitomis ligomis. Būtina stebėti, vertinti ir laiku gydyti šią grėsmingą ir vis labiau plintančią ligą, kuriai svarbiausi faktoriai yra mityba bei fizinis lavinimas, todėl tėvai, pedagogai ir medikai privalo susitelkti kartu siekdami geresnių sveikatos rezultatų.
MOKSLEIVIŲ SVEIKATOS PROBLEMOS AKTUALESNĖS NEDIDELĖMS RAJONO MOKYKLOMS
Išanalizavus sveikatos pažymų duomenis ir apskaičiavus sveikatos sutrikimų skaičių tūkstančiui mokinių, nustatėme, kad daugiausiai mokinukų, kurie turi vienokių ar kitokių sveikatos sutrikimų, mokosi Nemunaičio, Venciūnų, Ūdrijos, Makniūnų pagrindinėse mokyklose ir Krokialaukio Tomo Noraus – Naruševičiaus vidurinėje mokykloje.
Regos sutrikimai, tenkantys tūkstančiui mokinių labiausiai paplitę Makniūnų, Nemunaičio, Alovės, Venciūnų pagrindinėse mokyklose ir Simno gimnazijos Mergalaukio pradinio ugdymo skyriuje, laikysenos – Ūdrijos pagrindinėje, Krokialaukio Tomo Noraus – Naruševičiaus vidurinėje mokykloje, Simno gimnazijos Santaikos pagrindinio ugdymo skyriuje, kvėpavimo sistemos – Simno gimnazijoje, Simno gimnazijos Mergalaukio pradinio ugdymo skyriuje, Simno gimnazijos Santaikos pagrindinio ugdymo skyriuje, Punios pagrindinėje, Miroslavo vidurinėje mokyklose.
Alytaus rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras rekomenduoja teikti prioritetus ne atsiradusių ligų ar sutrikimų gydymui, o moksleivių sveikatos puoselėjimui, laikantis sveikos mitybos principų, aktyviai judant ir dalyvaujant visuomeninėje veikloje. Būkite sveiki ir laimingi.
Moksleivių 2010/2011 mokslo metų sergamumo analizę rasite čia