Kai saulė šviečia, į lauką gaminti kviečia

Kai saulė šviečia, į lauką gaminti kviečia

2024 05 02


Šiltėjant orams vis daugiau laiko norisi praleisti gamtoje, todėl nenuostabu, kad atsiranda poreikis keisti ir maisto ruošimo įpročius. Gaminimą namų virtuvėse gyventojai skuba iškeisti į lauko kepsnines, grilius ar šašlykines. Juk sušilus orui, nekepti maisto lauke – tarsi nuodėmė.  Toks maistas ne tik išsiskiria savo skoniu, aromatu bet ir tampa smagia pramoga visai šeimai ar draugų būriui. Norint džiaugtis maisto gaminimu lauke, nekeliant sau ir artimųjų sveikatai pavojaus, derėtų nepamiršti ir svarbiausių maisto saugos taisyklių:

  • Nevalomas grilis - daugybės nešvarumų šaltinis, todėl reguliariai valykite lauko kepsninės groteles, iešmus kad pašalintumėte susikaupusius riebalus, likučius ar apanglėjusias maisto daleles.
  • Šaldytą mėsą, paukštieną ar žuvį saugiai atšildykite šaldytuve, mikrobangų krosnelėje arba po šaltu tekančiu vandeniu, užtikrinant, kad produktas nesilies su šiuo vandeniu ir nebus užterštas kitais būdais.
  • Kai tik įmanoma, maistą laikykite uždengtą, tam kad būtų išvengta maisto taršos iš aplinkos (dulkių, vabzdžių ir kt.).
  • Žalios mėsos, paukštienos, daržovių pjaustymui naudokite atskirą pjaustymo inventorių (pjaustymo lenteles, įrankius), kad išvengtumėte kryžminio užteršimo su jau paruoštu maistu.
  • Atšildytą mėsą ruoškite iš karto po atšildymo. Negalima pakartotinai užšaldyti atšildytą maistą, siekiant išvengti mikrobiologinės taršos pavojaus.
  • Kepant kepsninėje kontroliuokite temperatūrą ir laiką: dažnai vartykite maistą, tam kad būtų užtikrinta vienoda temperatūra. Nekepkite maisto ant atviros ugnies, kad išvengtumėte per didelio dūmų kiekio ir apdegusio maisto, kurie pasižymi neigiamu poveikiu žmogaus sveikatai.
  • Užtikrinkite tinkamą greitai gendančių maisto produktų laikymo temperatūrą, o prieš vartojimą juos įvertinkite (vizualiu, jutiminiu būdu) ir jei kyla abejonių ar jie vis dar saugūs vartoti, patartina juos išmesti, ypač tuos, kurie buvo palikti kambario temperatūroje ilgiau nei dvi valandas.
  • Prieš kepant dešreles įsitikinti, kad jos yra tinkamos kepimui lauko sąlygomis. Pvz. dešrelės turinčios nitritinių druskų - netinkamos kepti. Taip pat svarbu parinkti atitinkamas kepsnines ar kepimo būdą, jog būtų galima surinkti riebalus varvančius nuo kepamų dešrelių. Įkaitę riebalai ima kaisti ir skleidžia dūmus, kuriuose yra pavojingų aromatinių angliavandenilių.

Kepkime maistą atsakingai, kad jis būtų ne tik skanus bet ir kokybiškas bei saugus mūsų ir artimųjų sveikatai.

 

Informacija parengta remiantis Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos rekomendacijomis