Sveiko maisto gaminimo dirbtuvės Alytaus rajono ugdymo įstaigose. Sveika ir skanu!

Niekam nepaslaptis, kad sveika mityba – tai raktas į sveikesnį gyvenimą. Ankstyvoje vaikystėje susiformavę teisingi sveikos mitybos įpročiai padeda išvengti daugelio sveikatos problemų ateityje, todėl ugdyti supratimą apie sveiką ir subalansuotą mitybą svarbu nuo pat mažens.

Formuojant sveikos mitybos įpročius svarbu ne tik įgyjamos žinios bet ir  praktiniai gebėjimai. Alytaus rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras jau ne vienerius metus vadovaujasi principu – maistą reikia išmokti gaminti, o ne tik apie jį kalbėti. Gegužės mėnesį visose Alytaus rajono mokyklose vyko sveiko maisto gaminimo dirbtuvės „Ką galiu pasigaminti?“. Užsiėmimo metu pradinių klasių mokiniai kartu su visuomenės sveikatos priežiūros specialistėmis gamino ne tik sveikus, bet ir skanius kokteilius. Dažnai pastebima, kad vaikams skanu tai, kas saldu ir patrauklu, o tam tikslui pasiekti neretai naudojami pridėtiniai saldikliai, dažikliai, įvairios kvapiosios medžiagos ir kt. maisto priedai. Šįkart jaunieji kulinarai galėjo patys įsitikinti, kad geram skoniui, kvapui užtenka ir natūralių maisto produktų, tokių kaip: augalinis pienas, šaldytos uogos ir įvairūs vaisiai.

Sveika mityba vaikams, ko gero, dar svarbesnė nei suaugusiems, nes maistas, kurį jie valgo, lemia harmoningą vaiko augimą, tinkamą fizinę ir protinę raidą, gebėjimą mokytis. Viena iš mitybos klaidų yra netinkamas maisto produktų pasirinkimas. Pirmenybę reikėtų skirti aukštos maistinės vertės produktams, turintiems daug vitaminų, mineralų, baltymų, sudėtinių angliavandenių ir kitų organizmui naudingų medžiagų. Visuomenės sveikatos priežiūros specialistės sveikos mitybos pamokėlės dalyvius kvietė sudėti maisto pasirinkimo piramidės magnetinę dėlionę, sugrupuoti produktus pagal jų maistines savybes, pasimatuoti antsvorį imituojančią liemenę. Tokiu žaidybiniu būdu, be didesnių įtikinėjimų vaikai buvo skatinami įsiminti pagrindines sveikos mitybos taisykles bei principus.

Tikimės, kad sveiko maisto pasirinkimas ir praktinė jo gamyba –  taps tvirtu pamatu tolimesnio, sveiko gyvenimo kūrime.

Sutikime pavasarį aktyviai

   Aktyvumo mažėjimo tendencijos verčia susimąstyti apie sveikatą, kadangi genetiškai žmogus yra prisitaikęs žymiai didesniam judrumui, nei reikalauja šiuolaikinis gyvenimas. Judėjimas yra būtina žmogaus sveikatos palaikymo sąlyga. Tik individualiai parinkus kiekvienam organizmui optimalų fizinį aktyvumą, galime tikėtis sveikesnio kūno, geresnės ir darbingos nuotaikos. Mokymosi ar darbo rezultatų sąsajos su žmogaus fiziniu aktyvumu taip pat yra seniai įrodytos. Jau ilgą laiką pastebima, kad žmogaus fizinis aktyvumas šiuolaikinėje visuomenėje yra per mažas, o dėl pandemijos ir dar sumažėjo.
   Yra konkretūs, lengvai atpažįstami požymiai, kurie išduoda fizinio aktyvumo stoką. Nejudrų žmogų vargina raumenų, sąnarių skausmai, jis gali skųstis apsunkusiu virškinimu, kitais vidaus organų negalavimais. Jam dažniau skauda galvą ir kankina bloga nuotaika. Mažą aktyvumą turintis žmogus, paprastai, negali neuždusęs įveikti įkalnės arba nubėgti  nedidelio atstumo (link troleibuso), jam po nedidelio fizinio krūvio kitą dieną dažnai skauda raumenis. Nejudraus žmogaus fizinės ypatybės – greitumas, koordinacija, vikrumas ir kiti požymiai yra gerokai menkesnės. Dėl fizinio nejudrumo atrofijos požymių įgauna širdies ir kraujotakos sistema, raumenynas. Pasyviam žmogui, dėl sulėtėjusios medžiagų apykaitos, pradeda augti svoris.
    Alytaus rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras karantino laikotarpiu gyventojus nori paskatinti neužmiršti judėti! Todėl kviečia registruotis į nuotolines nemokamas treniruotes, kurias veda aukštos kvalifikacijos trenerės. 
Išankstinė registracija telefonu
8 (315) 21438 arba
el. paštu info@alytausrajonovsb.lt.

Dalyvauk prevencinėse programose – užkirsk kelią ligoms

Lietuvoje dėl onkologinių ligų kasmet miršta per 8 tūkst. žmonių, dėl širdies ir kraujotakos sistemos ligų dar daugiau – virš 20 tūkst. asmenų per metus. 2019 m. Higienos instituto duomenimis prevencinėse programose dalyvavo tik apie pusę turinčių teisę išsitirti šalies gyventojų. Alytaus rajono visuomenės sveikatos biuras skatina gyventojus kreiptis į savo šeimos gydytoją dėl nemokamų prevencinių tyrimų atlikimo. Lietuvoje vykdomos šios profilaktikos ir ankstyvosios diagnostikos programos:

  • Storosios žarnos vėžio prevencinė programa. Tai yra viena iš onkologinių ligų, kuria Lietuvoje sergama dažniausiai. Kiekvienais metais nustatoma apie 1 500 naujų ligos atvejų ir jų kasmet daugėja. Jei nustatomas ankstyvųjų stadijų storosios žarnos vėžys, jo gydymas gali būti efektyvus. Deja, pacientas ilgai nejaučia jokių ligos požymių, todėl dažnai Lietuvoje aptinkamas IV stadijos storosios žarnos vėžys, kurio neįmanoma visiškai išgydyti. Ankstyvosios diagnostikos programos tikslas – kuo anksčiau nustatyti storosios žarnos vėžį. Skirta asmenims nuo 50 iki 75 metų amžiaus, vieną kartą per dvejus metus. Naujausi duomenys rodo, kad Alytaus rajone iš visų galinčių dalyvauti programoje 2019 m. išsityrė 46,1 proc.
  • Gimdos kaklelio vėžio prevencinė programa. Pagal programą PAP testas atliekamas 25–59 metų amžiaus moterims 1 kartą kas 3 metus, praėjusiais metais rajone šia programa pasinaudojo 61,8 proc. šio amžiaus moterų. Tyrimo metu atliekamas onkocitologinis gimdos kaklelio tepinėlis ir ištiriamas mikroskopu – nustatoma, ar gimdos kaklelio gleivinės ląstelėse yra ikivėžinių pokyčių. Onkocitologinį tepinėlį atlieka šeimos gydytojas arba gydytojas akušeris ginekologas. Tepinėlis siunčiamas ištirti gydytojui patologui. Programos tikslas – sumažinti Lietuvos moterų sergamumą gimdos kaklelio piktybiniais navikais bei mirtingumą nuo jų.
  • Atrankinė mamografinė patikra dėl krūties vėžio. Tikslas – diagnozuoti krūties piktybinį naviką ankstyvoje stadijoje. Skirta moterims nuo 50 iki 69 metų amžiaus. Alytaus rajone 2019 m. šia programa pasinaudojo 56,2 proc. atitinkamo amžiaus moterų. Programos priemonės taikomos vieną kartą per dvejus metus. Patikros metu nemokamai atliekamas krūtų rentgenologinis tyrimas t.y. mamograma. Tolimesni veiksmai priklauso nuo mamogramos vertinimo rezultatų.
  • Širdies ir kraujagyslių ligų prevencijos programa. Skirta visiems vyrams nuo 40 iki 55 metų ir visoms moterims nuo 50 iki 65 metų amžiaus. Alytaus rajone 2019 metais programa pasinaudojo tik 46,8 proc. teisę dalyvauti turinčių gyventojų. Visos paslaugos programoje dalyvaujantiems asmenims teikiamos nemokamai vieną kartą per metus. Dėl dalyvavimo programoje reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją, kuris privalo nemokamai atlikti programoje numatytus laboratorinius tyrimus, užpildyti anketą ir išsiųsti jos kopiją į prevencijos centrą.
  • Priešinės liaukos (prostatos) vėžio ankstyvosios diagnostikos programa. Onkologinė liga, kuria Lietuvos vyrai serga dažniausiai. Specialistai teigia, kad profilaktiškai tikrintis būtina, nes pacientas ilgai nejaučia jokių prostatos vėžio simptomų. Pastarųjų metų duomenys rodo, kad Lietuvoje vėžio prevencija vyrai rūpinasi ne mažiau nei moterys. Programa skirta 50–69 metų (imtinai) vyrų ir vyrų nuo 45 metų, kurių tėvai ar broliai yra sirgę prostatos vėžiu, priešinės liaukos susirgimų prevencijai.

 

Alytaus rajono visuomenės sveikatos biuras

Parengta remiantis VLK pateikta informacija

Grįžti į kontaktinį ugdymą galės visi mokiniai

Siekiant saugiai grįžti į kontaktinį ugdymą šalies mokyklose, jau pasiskiepijo daugiau nei 80 proc. švietimo sektoriaus darbuotojų visoje Lietuvoje ir 25 procentai 12–15 metų amžiaus mokinių. Nuo naujųjų mokslo metų pradžios į ugdymo įstaigas, vykdančias ikimokyklinio ir priešmokyklinio, pradinio, pagrindinio, vidurinio ugdymo programas bei pirminį profesinį mokymą kontaktiniu būdu vaikai galės grįžti, neatlikę testo dėl COVID-19 ligos.

Mokslo metų pradžioje šalies savivaldybių administracijų direktoriai priims sprendimus dėl testavimo organizavimo, koordinavimo ir vykdymo jų savivaldybės teritorijoje veikiančiose ugdymo įstaigose, kuriose besimokantys 16 metų amžiaus ir vyresni mokiniai ar jų atstovai sutiks dalyvauti testavime.

Testavimas bus vykdomas šiais metodais:

•    ugdymo įstaigose, vykdančiose ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo programas – paviršių PGR tyrimus (kas 14 dienų). Šio tyrimo metu tiriami dažniausiai liečiami aplinkos paviršiai, taikomas profilaktiškai, siekiant įtarti besimptome COVID-19 ligos forma sergančius asmenis ir įvertinti galimą užkrato išplitimą grupėse; 
•    ugdymo įstaigose, vykdančiose pradinio, pagrindinio, vidurinio ugdymo programas bei pirminį profesinį mokymą savivaldybės administracijos direktoriaus sprendimu pasirenkamas vienas iš šių metodų: nosies landų tepinėlių ėminių kaupinių PGR tyrimus (kas 4–7 dienas) arba savikontrolę greitaisiais SARS-CoV-2 antigeno testais (kas 3–5 dienas).  Taikant šiuos tyrimo metodus, ėminiai imami iš nosies landų, įkišant tamponėlį ne giliau kaip 1,5–2 cm.

Ėminių paėmimas kaupinių PGR ir savikontrolės tyrimams bus atliekamas mokyklose. Ėminius tyrimui savarankiškai iš nosies landų galės paimti patys mokiniai savarankiškai, apmokyti visuomenės sveikatos specialistų. 
Testavimas kaupinių metodu klasėje bus vykdomas tik tais atvejais, jei testuotis sutiks ne mažiau nei 30 procentų visų klasės mokinių, savikontrolės tyrimui šis reikalavimas nekeliamas. Paviršių PGR tyrimas bus vykdomas ikimokyklinio ugdymo įstaigose, jei administracija pritars tokiam testavimo metodui.

Testuotis nebus privaloma tiems vaikams ir ugdymo įstaigų darbuotojams, kurie 210 dienų laikotarpiu persirgo, pasiskiepijo pagal pilną skiepijimo schemą ar 60 dienų laikotarpiu atliko antikūnų testą ir gavo teigiamą atsakymą. Ugdymo įstaigų darbuotojai, kurie nėra persirgę ar pasiskiepiję, privalo periodiškai profilaktiškai testuotis savivaldybių mobiliuosiuose punktuose. Registruotis reikia internetu www.1808.lt arba telefonu 1808. Testavimas yra nemokamas, paslauga apmokama valstybės lėšomis.

Siekiant užkirsti kelią COVID-19 ligos plitimui ugdymo įstaigose, svarbu laikytis pagrindinių saugumo reikalavimų. 

Vienas svarbiausių – ugdymo procese dalyvaujančių grupių, klasių vaikų srautų atskyrimo principas, kai maksimaliai ribojamas skirtingose grupėse, klasėse besimokančiųjų kontaktas tiek pamokų, tiek pertraukų metu. Jei nėra galimybės užtikrinti kiekvienos klasės mokinių atskyrimo, gali būti atskiriami kelių klasių srautai. Maksimalus leidžiamas mokyklose srauto dydis – 100 žmonių (kelios klasės). Srauto dydis profesinėje mokykloje – 150 mokinių.

Ugdymo įstaigų patalpos turėtų būti reguliariai vėdinamos prieš pamokas ir kiekvienos pertraukos metu, taip pat būtinas patalpų valymas ir dezinfekcija, o ugdymo įstaigų darbuotojams ir mokiniams turi būti sudarytos sąlygos rankų higienai ir dezinfekcijai.

Privalomas nosį ir burną dengiančių apsaugos priemonių dėvėjimas uždarose patalpose mokiniams nuo 5 klasės ir ugdymo įstaigų darbuotojams, pradinių klasių mokiniams šis reikalavimas netaikomas. Apsauginių veido kaukių taip pat galima nedėvėti asmenims, sporto ar kitų veiklų, kurių negalima atlikti būnant su kauke, metu. Neįgalumą turintiems asmenims, kurie dėl savo sveikatos būklės kaukių dėvėti negali ar jų dėvėjimas gali pakenkti asmens sveikatos būklei, rekomenduojama nešioti veido skydelį. Vežant mokinius autobusais, laikomasi bendrų kaukių dėvėjimo reikalavimų: vyresni nei 6 metų amžiaus asmenys turi dėvi nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones.

Tiek mokyklų darbuotojai, tiek mokiniai, pajutę ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų požymius, tokius kaip pakilusi temperatūra, kosulys, pasunkėjęs kvėpavimas ir bendra savijauta, privalo likti namuose. Tokiais atvejais rekomenduojama registruotis pasitikrinimui dėl COVID-19 Karštąja koronaviruso linija tel. 1808 arba pildant elektroninę registracijos formą adresu www.1808.lt

Sveikatos apsaugos ministerijos pateikta informacija

 

 

Saugumo reikalavimai naujiems mokslo metams: grįžti į kontaktinį ugdymą galės visi mokiniai

Siekiant saugiai grįžti į kontaktinį ugdymą šalies mokyklose, jau pasiskiepijo daugiau nei 80 proc. švietimo sektoriaus darbuotojų visoje Lietuvoje ir 25 procentai 12–15 metų amžiaus mokinių. Nuo naujųjų mokslo metų pradžios į ugdymo įstaigas, vykdančias ikimokyklinio ir priešmokyklinio, pradinio, pagrindinio, vidurinio ugdymo programas bei pirminį profesinį mokymą kontaktiniu būdu vaikai galės grįžti, neatlikę testo dėl COVID-19 ligos.

Mokslo metų pradžioje šalies savivaldybių administracijų direktoriai priims sprendimus dėl testavimo organizavimo, koordinavimo ir vykdymo jų savivaldybės teritorijoje veikiančiose ugdymo įstaigose, kuriose besimokantys 16 metų amžiaus ir vyresni mokiniai ar jų atstovai sutiks dalyvauti testavime.

Testavimas bus vykdomas šiais metodais:

  • ugdymo įstaigose, vykdančiose ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo programas – paviršių PGR tyrimus (kas 14 dienų). Šio tyrimo metu tiriami dažniausiai liečiami aplinkos paviršiai, taikomas profilaktiškai, siekiant įtarti besimptome COVID-19 ligos forma sergančius asmenis ir įvertinti galimą užkrato išplitimą grupėse;
  • ugdymo įstaigose, vykdančiose pradinio, pagrindinio, vidurinio ugdymo programas bei pirminį profesinį mokymą savivaldybės administracijos direktoriaus sprendimu pasirenkamas vienas iš šių metodų: nosies landų tepinėlių ėminių kaupinių PGR tyrimus (kas 4–7 dienas) arba savikontrolę greitaisiais SARS-CoV-2 antigeno testais (kas 3–5 dienas).  Taikant šiuos tyrimo metodus, ėminiai imami iš nosies landų, įkišant tamponėlį ne giliau kaip 1,5–2 cm.

Ėminių paėmimas kaupinių PGR ir savikontrolės tyrimams bus atliekamas mokyklose. Ėminius tyrimui savarankiškai iš nosies landų galės paimti patys mokiniai savarankiškai, apmokyti visuomenės sveikatos specialistų.

Testavimas kaupinių metodu klasėje bus vykdomas tik tais atvejais, jei testuotis sutiks ne mažiau nei 30 procentų visų klasės mokinių, savikontrolės tyrimui šis reikalavimas nekeliamas. Paviršių PGR tyrimas bus vykdomas ikimokyklinio ugdymo įstaigose, jei administracija pritars tokiam testavimo metodui.

Testuotis nebus privaloma tiems vaikams ir ugdymo įstaigų darbuotojams, kurie 210 dienų laikotarpiu persirgo, pasiskiepijo pagal pilną skiepijimo schemą ar 60 dienų laikotarpiu atliko antikūnų testą ir gavo teigiamą atsakymą. Ugdymo įstaigų darbuotojai, kurie nėra persirgę ar pasiskiepiję, privalo periodiškai profilaktiškai testuotis savivaldybių mobiliuosiuose punktuose. Registruotis reikia internetu www.1808.lt arba telefonu 1808. Testavimas yra nemokamas, paslauga apmokama valstybės lėšomis.

Siekiant užkirsti kelią COVID-19 ligos plitimui ugdymo įstaigose, svarbu laikytis pagrindinių saugumo reikalavimų.

Vienas svarbiausių – ugdymo procese dalyvaujančių grupių, klasių vaikų srautų atskyrimo principas, kai maksimaliai ribojamas skirtingose grupėse, klasėse besimokančiųjų kontaktas tiek pamokų, tiek pertraukų metu. Jei nėra galimybės užtikrinti kiekvienos klasės mokinių atskyrimo, gali būti atskiriami kelių klasių srautai. Maksimalus leidžiamas mokyklose srauto dydis – 100 žmonių (kelios klasės). Srauto dydis profesinėje mokykloje – 150 mokinių.

Ugdymo įstaigų patalpos turėtų būti reguliariai vėdinamos prieš pamokas ir kiekvienos pertraukos metu, taip pat būtinas patalpų valymas ir dezinfekcija, o ugdymo įstaigų darbuotojams ir mokiniams turi būti sudarytos sąlygos rankų higienai ir dezinfekcijai.

Privalomas nosį ir burną dengiančių apsaugos priemonių dėvėjimas uždarose patalpose mokiniams nuo 5 klasės ir ugdymo įstaigų darbuotojams, pradinių klasių mokiniams šis reikalavimas netaikomas. Apsauginių veido kaukių taip pat galima nedėvėti asmenims, sporto ar kitų veiklų, kurių negalima atlikti būnant su kauke, metu. Neįgalumą turintiems asmenims, kurie dėl savo sveikatos būklės kaukių dėvėti negali ar jų dėvėjimas gali pakenkti asmens sveikatos būklei, rekomenduojama nešioti veido skydelį. Vežant mokinius autobusais, laikomasi bendrų kaukių dėvėjimo reikalavimų: vyresni nei 6 metų amžiaus asmenys turi dėvi nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones.

Tiek mokyklų darbuotojai, tiek mokiniai, pajutę ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų požymius, tokius kaip pakilusi temperatūra, kosulys, pasunkėjęs kvėpavimas ir bendra savijauta, privalo likti namuose. Tokiais atvejais rekomenduojama registruotis pasitikrinimui dėl COVID-19 Karštąja koronaviruso linija tel. 1808 arba pildant elektroninę registracijos formą adresu www.1808.lt.

Daugiau naudingos informacijos apie mokyklų darbą pandemijos sąlygomis galima rasti Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos svetainėje.

SAM Spaudos tarnyba