Sveiko maisto gaminimo dirbtuvės Alytaus rajono ugdymo įstaigose. Sveika ir skanu!

Niekam nepaslaptis, kad sveika mityba – tai raktas į sveikesnį gyvenimą. Ankstyvoje vaikystėje susiformavę teisingi sveikos mitybos įpročiai padeda išvengti daugelio sveikatos problemų ateityje, todėl ugdyti supratimą apie sveiką ir subalansuotą mitybą svarbu nuo pat mažens.

Formuojant sveikos mitybos įpročius svarbu ne tik įgyjamos žinios bet ir  praktiniai gebėjimai. Alytaus rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras jau ne vienerius metus vadovaujasi principu – maistą reikia išmokti gaminti, o ne tik apie jį kalbėti. Gegužės mėnesį visose Alytaus rajono mokyklose vyko sveiko maisto gaminimo dirbtuvės „Ką galiu pasigaminti?“. Užsiėmimo metu pradinių klasių mokiniai kartu su visuomenės sveikatos priežiūros specialistėmis gamino ne tik sveikus, bet ir skanius kokteilius. Dažnai pastebima, kad vaikams skanu tai, kas saldu ir patrauklu, o tam tikslui pasiekti neretai naudojami pridėtiniai saldikliai, dažikliai, įvairios kvapiosios medžiagos ir kt. maisto priedai. Šįkart jaunieji kulinarai galėjo patys įsitikinti, kad geram skoniui, kvapui užtenka ir natūralių maisto produktų, tokių kaip: augalinis pienas, šaldytos uogos ir įvairūs vaisiai.

Sveika mityba vaikams, ko gero, dar svarbesnė nei suaugusiems, nes maistas, kurį jie valgo, lemia harmoningą vaiko augimą, tinkamą fizinę ir protinę raidą, gebėjimą mokytis. Viena iš mitybos klaidų yra netinkamas maisto produktų pasirinkimas. Pirmenybę reikėtų skirti aukštos maistinės vertės produktams, turintiems daug vitaminų, mineralų, baltymų, sudėtinių angliavandenių ir kitų organizmui naudingų medžiagų. Visuomenės sveikatos priežiūros specialistės sveikos mitybos pamokėlės dalyvius kvietė sudėti maisto pasirinkimo piramidės magnetinę dėlionę, sugrupuoti produktus pagal jų maistines savybes, pasimatuoti antsvorį imituojančią liemenę. Tokiu žaidybiniu būdu, be didesnių įtikinėjimų vaikai buvo skatinami įsiminti pagrindines sveikos mitybos taisykles bei principus.

Tikimės, kad sveiko maisto pasirinkimas ir praktinė jo gamyba –  taps tvirtu pamatu tolimesnio, sveiko gyvenimo kūrime.

Sutikime pavasarį aktyviai

   Aktyvumo mažėjimo tendencijos verčia susimąstyti apie sveikatą, kadangi genetiškai žmogus yra prisitaikęs žymiai didesniam judrumui, nei reikalauja šiuolaikinis gyvenimas. Judėjimas yra būtina žmogaus sveikatos palaikymo sąlyga. Tik individualiai parinkus kiekvienam organizmui optimalų fizinį aktyvumą, galime tikėtis sveikesnio kūno, geresnės ir darbingos nuotaikos. Mokymosi ar darbo rezultatų sąsajos su žmogaus fiziniu aktyvumu taip pat yra seniai įrodytos. Jau ilgą laiką pastebima, kad žmogaus fizinis aktyvumas šiuolaikinėje visuomenėje yra per mažas, o dėl pandemijos ir dar sumažėjo.
   Yra konkretūs, lengvai atpažįstami požymiai, kurie išduoda fizinio aktyvumo stoką. Nejudrų žmogų vargina raumenų, sąnarių skausmai, jis gali skųstis apsunkusiu virškinimu, kitais vidaus organų negalavimais. Jam dažniau skauda galvą ir kankina bloga nuotaika. Mažą aktyvumą turintis žmogus, paprastai, negali neuždusęs įveikti įkalnės arba nubėgti  nedidelio atstumo (link troleibuso), jam po nedidelio fizinio krūvio kitą dieną dažnai skauda raumenis. Nejudraus žmogaus fizinės ypatybės – greitumas, koordinacija, vikrumas ir kiti požymiai yra gerokai menkesnės. Dėl fizinio nejudrumo atrofijos požymių įgauna širdies ir kraujotakos sistema, raumenynas. Pasyviam žmogui, dėl sulėtėjusios medžiagų apykaitos, pradeda augti svoris.
    Alytaus rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras karantino laikotarpiu gyventojus nori paskatinti neužmiršti judėti! Todėl kviečia registruotis į nuotolines nemokamas treniruotes, kurias veda aukštos kvalifikacijos trenerės. 
Išankstinė registracija telefonu
8 (315) 21438 arba
el. paštu info@alytausrajonovsb.lt.

Dalyvauk prevencinėse programose – užkirsk kelią ligoms

Lietuvoje dėl onkologinių ligų kasmet miršta per 8 tūkst. žmonių, dėl širdies ir kraujotakos sistemos ligų dar daugiau – virš 20 tūkst. asmenų per metus. 2019 m. Higienos instituto duomenimis prevencinėse programose dalyvavo tik apie pusę turinčių teisę išsitirti šalies gyventojų. Alytaus rajono visuomenės sveikatos biuras skatina gyventojus kreiptis į savo šeimos gydytoją dėl nemokamų prevencinių tyrimų atlikimo. Lietuvoje vykdomos šios profilaktikos ir ankstyvosios diagnostikos programos:

  • Storosios žarnos vėžio prevencinė programa. Tai yra viena iš onkologinių ligų, kuria Lietuvoje sergama dažniausiai. Kiekvienais metais nustatoma apie 1 500 naujų ligos atvejų ir jų kasmet daugėja. Jei nustatomas ankstyvųjų stadijų storosios žarnos vėžys, jo gydymas gali būti efektyvus. Deja, pacientas ilgai nejaučia jokių ligos požymių, todėl dažnai Lietuvoje aptinkamas IV stadijos storosios žarnos vėžys, kurio neįmanoma visiškai išgydyti. Ankstyvosios diagnostikos programos tikslas – kuo anksčiau nustatyti storosios žarnos vėžį. Skirta asmenims nuo 50 iki 75 metų amžiaus, vieną kartą per dvejus metus. Naujausi duomenys rodo, kad Alytaus rajone iš visų galinčių dalyvauti programoje 2019 m. išsityrė 46,1 proc.
  • Gimdos kaklelio vėžio prevencinė programa. Pagal programą PAP testas atliekamas 25–59 metų amžiaus moterims 1 kartą kas 3 metus, praėjusiais metais rajone šia programa pasinaudojo 61,8 proc. šio amžiaus moterų. Tyrimo metu atliekamas onkocitologinis gimdos kaklelio tepinėlis ir ištiriamas mikroskopu – nustatoma, ar gimdos kaklelio gleivinės ląstelėse yra ikivėžinių pokyčių. Onkocitologinį tepinėlį atlieka šeimos gydytojas arba gydytojas akušeris ginekologas. Tepinėlis siunčiamas ištirti gydytojui patologui. Programos tikslas – sumažinti Lietuvos moterų sergamumą gimdos kaklelio piktybiniais navikais bei mirtingumą nuo jų.
  • Atrankinė mamografinė patikra dėl krūties vėžio. Tikslas – diagnozuoti krūties piktybinį naviką ankstyvoje stadijoje. Skirta moterims nuo 50 iki 69 metų amžiaus. Alytaus rajone 2019 m. šia programa pasinaudojo 56,2 proc. atitinkamo amžiaus moterų. Programos priemonės taikomos vieną kartą per dvejus metus. Patikros metu nemokamai atliekamas krūtų rentgenologinis tyrimas t.y. mamograma. Tolimesni veiksmai priklauso nuo mamogramos vertinimo rezultatų.
  • Širdies ir kraujagyslių ligų prevencijos programa. Skirta visiems vyrams nuo 40 iki 55 metų ir visoms moterims nuo 50 iki 65 metų amžiaus. Alytaus rajone 2019 metais programa pasinaudojo tik 46,8 proc. teisę dalyvauti turinčių gyventojų. Visos paslaugos programoje dalyvaujantiems asmenims teikiamos nemokamai vieną kartą per metus. Dėl dalyvavimo programoje reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją, kuris privalo nemokamai atlikti programoje numatytus laboratorinius tyrimus, užpildyti anketą ir išsiųsti jos kopiją į prevencijos centrą.
  • Priešinės liaukos (prostatos) vėžio ankstyvosios diagnostikos programa. Onkologinė liga, kuria Lietuvos vyrai serga dažniausiai. Specialistai teigia, kad profilaktiškai tikrintis būtina, nes pacientas ilgai nejaučia jokių prostatos vėžio simptomų. Pastarųjų metų duomenys rodo, kad Lietuvoje vėžio prevencija vyrai rūpinasi ne mažiau nei moterys. Programa skirta 50–69 metų (imtinai) vyrų ir vyrų nuo 45 metų, kurių tėvai ar broliai yra sirgę prostatos vėžiu, priešinės liaukos susirgimų prevencijai.

 

Alytaus rajono visuomenės sveikatos biuras

Parengta remiantis VLK pateikta informacija

Apie rankų plovimo įgūdžius „Inspektoriaus Muilio“ lūpomis


Jau daugiau nei dešimtmetį Alytaus rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras rūpinasi rajono mokinių sveikata, siekiant ne tik suteikti žinių sveikatos stiprinimo temomis, tačiau ir didinant moksleivių atsakomybę už jos išsaugojimą. Itin didelis dėmesys skiriamas užkrečiamųjų ligų profilaktikai. Praėjusiais metais visuomenės sveikatos biuras išleido atnaujintą (tęstinę) vaikams jau puikiai pažįstamo personažo – ,,Inspektoriaus Muilio“ edukacinę knygelę, kurioje pasakojama nūdienos aktualijas atspindinti istorija.
Trumpai apie turinį…
Šįkart, išgirdęs pagalbos šauksmą, jog ugdymo įstaigas puola virusai pagrindinis veikėjas skuba į pagalbą – priminti vaikams, kaip taisyklingai plauti rankas. Vos atvykęs į ugdymo įstaigą Muilys išsigando supratęs, kad vaikų mokyklose tiek mažai dėl paprastos priežasties …ne…ne.. ne tik dėl virusų, bet dėl to, kad moksleiviai pamiršo, kaip svarbu plauti rankas bei kaip dažnai tai daryti. Priminęs taisykles, gavęs vaikų pažadą jų laikytis išskubėjo.
Nors visiems nuo seno žinomas faktas, kad švarios rankos gali apsaugoti nuo daugelio užkrečiamųjų ligų, tačiau tik maža žmonijos dalis rankas plaunasi tinkamai, todėl pravartu visiems prisiminti efektyvias rankų plovimo taisykles:
1. Sušlapinkite rankas šiltu tekančiu vandeniu.
2. Rankas plaukite su muilu.
3. Visą rankų paviršių įtrinkite muilu. Sukamaisiais ir trinamaisiais judesiais muiluokite rankas iš abiejų pusių apie 10-15 s.
4. Sukamaisiais ir trinamaisiais judesiais muiluokite išorines ir vidines rankų puses, riešus apie 20 s.
5. Trinkite delną į delną.
6. Trinkite tarpupirščius, vidines ir išorines delnų puses.
7. Ypač kruopščiai patrinkite pirštų galiukus, panages ir riešus.
8. Trinkite nykščius (sukamaisiais judesiais).
9. Trinkite sulenktus ir suglaustus pirštus (sukamaisiais judesiais) kitos rankos delne.
10. Kruopščiai nuplaukite tekančiu vandeniu rankas, kad pašalintumėte muilą. Vanduo turėtų tekėti nuo riešo pirštų link.
11. Jei yra galimybė, rankas šluostykite vienkartiniu popieriniu rankšluosčiu ar servetėle.
12. Tuo pačiu popieriniu rankšluosčiu užsukite vandens čiaupą.
13. Išmeskite popierinį rankšluostį į sandarią šiukšlių dėžę.
Mokant vaikus tinkamos higienos pasitelkiamos inovatyvios mokomosios priemonės. Vienos jų: specialus gelis arba mikrobų milteliai ir ultravioletinė šviesa. Specialiu geliu išsitrynus rankas ar palietus maišelį su milteliais rankos atrodo švarios, tačiau pašvietus mėlyna šviesa ant jų sužimba šimtai mikrobų. Tokiu būdu vaikai supranta, kad ne viską galima pamatyti plika akimi ir kviečiami laikantis rankų plovimo taisyklių plautis rankas. Vėliau naudojant šviesą, rankos peržiūrimos dar kartą ir aptariamos padarytos klaidos: prasčiausiai nuplaunamos vietos tarpupirščiai, nykščio zona ir panagės. Šio praktinio užsiėmimo metu sukuriamas įsimintinas efektas, kuriuo įrodoma vaikams, kad neužtenka rankas sudrėkinti vandeniu, jog jos taptų švarios, o reikalingas kruopštus ir taisyklingas rankų plovimas.
Visuomenės sveikatos priežiūros specialistės taip pat priminė, jog norint sumažinti virusų plitimą, reikia ne tik užtikrinti rankų higieną, tačiau būtina laikytis kosėjimo ir čiaudėjimo etiketo taisyklių, vėdinti patalpas bei laikytis sugaus atstumo.

 

Kviečiame nemokamai dalyvauti savižudybių intervencijos mokymuose

Kviečiame dalyvauti tarptautinius apdovanojimus pelniusiuose praktiniuose savižudybių intervencijos įgūdžių lavinimo mokymuose, kurie tobulinami daugiau nei 30 metų.

Ilgametė patirtis rodo, kad po šių mokymų dalyviai jaučiasi gerokai tvirčiau teikiant pagalbą apie savižudybę svarstantiems žmonėms. Po šių mokymų, savižudybių tema tampa nebe tokia baisi, labiau suprantama ir suvaldoma.

Tam, kad iš šių mokymų pasiimtumėte kuo daugiau, norime iš anksto informuoti ko juose tikėtis:

  • Mokymai vyks 2022 m. vasario 24-25 d.  Trukmė – 16 valandų (2 pilnos darbo dienos). Tad rekomenduojame kitų veiklų tomis dienomis neplanuoti, kad pavyktų pilnai dalyvauti ir pailsėti po mokymų (savižudybių temos intensyvumas vargina).

  • Tai yra standartizuoti, itin aukštus kokybės kriterijus atitinkantys mokymai, kuriuose kiekviena mokymų valanda turi aiškią iš anksto numatytą prasmę. Dėl to svarbu pilnas dalyvavimas abi dienas, tam, kad galėtume dalyviams po mokymų įteikti serfitikatą, reikalinga, kad dalyviai dalyvautų ne mažiau kaip 15.5 val.

  • Mokymuose gausite teorinių žinių, tačiau didžiausias mokymų akcentas: diskusijos sėdint ratu grupėje ir praktika simuliuotose situacijose. Būtent dėl praktikos bei diskusijų šie mokymai yra tokie efektyvūs.

  • Žinome, kad savižudybių tema nėra lengva ir daugelis mūsų (tiek lektoriai, tiek dalyviai) turime skaudžių su tuo susijusių asmeninių patirčių. Todėl mokymų metu bus kuriama saugi erdvė diskutuoti ir praktikuotis. Nebus rašomi įvertinimai, bus laikomasi konfidencialumo. Lektoriai pasirūpins, kad mokymų tempas bei intensyvumas būtų komfortiškas ❤

Į šiuos mokymus kviečiame atvykti tuos, kurie nori gilintis į savižudybių temą ir įgauti naujų įgūdžių.

Mokymuose rekomenduojama dalyvauti visiems, norintiems išmokti suteikti pirmąją pagalbą apie savižudybę svarstantiems žmonėms: socialiniams darbuotojams, gydytojams, slaugytojams, mokytojams, seniūnijų darbuotojams, policijos ir priešgaisrinės apsaugos pareigūnams, gyd. psichiatrams, psichologams, psichoterapeutams ir kitų specialybių atstovams.

SKUBĖKITE REGISTRUOTIS, NES VIETŲ SKAIČIUS RIBOTAS.

Nemokamos priklausomybių konsultanto paslaugos

Alytaus rajono gyventojai, artimoje aplinkoje susiduriantys su priklausomybių problema, kviečiami kreiptis į Alytaus rajono visuomenės sveikatos biurą. Biure teikiamos priklausomybių konsultanto paslaugos.
 
Paslaugų tikslas – padėti alkoholį vartojantiems asmenims mažinti alkoholio vartojimą ar visai atsisakyti alkoholio, mažinti alkoholio vartojimo keliamą žalą asmens fizinei ir psichinei sveikatai bei visuomenei.
 
Alkoholį vartojantys asmenys ir jų šeimos nariai gali kreiptis nemokamų individualių ir (ar) grupinių konsultacijų, kurių metu bus konsultuojami anonimiškai ir konfidencialiai.
 
Žinios, motyvacija, stebėjimas, palaikymas ir tarpininkavimas – pagrindinės priklausomybių konsultacijos sudedamosios dalys.
 
Alytaus rajono savivaldybės gyventojams priklausomybės konsultanto paslaugos teikiamos Alytaus rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro patalpose (Margio g. 12, Alytus) arba nuotoliniu būdu: 🧑‍💻ar ☎️
Konsultacijų laikas derinamas individualiai telefonu 8 (315) 21438.

Atnaujinama izoliacijos tvarka: trukmė mažinama iki savaitės, tačiau izoliuotis turės visi turėję sąlytį artimoje aplinkoje

Nuo  sausio 17 d., iki septynių dienų trumpinamas izoliacijos terminas gyventojams, turėjusiems sąlytį su COVID-19 liga sergančiu asmeniu. Izoliacija bus taikoma tik kartu gyvenantiems bei didžiausios rizikos sąlytį darbe turėjusiems asmenims. Izoliuotis privalės visi asmenys, nepaisant jų imunizacijos statuso, t. y. ir paskiepyti žmonės, išimtis bus taikoma tik ne anksčiau kaip prieš 90 dienų COVID-19 liga persirgusiems asmenims (kuriems liga patvirtinta teigiamu PGR ar greitojo antigeno tyrimo, atliekamo laboratorijoje, rezultatu). 

Atskiros taisyklės numatytos asmens sveikatos priežiūros, socialinių paslaugų įstaigoms, teikiančioms su apgyvendinimu susijusias paslaugas, bei ugdymo įstaigoms. 

Atsižvelgiant į augantį COVID-19 ligos atvejų skaičių, vis svarbesnis tampa pačių gyventojų sąmoningumas. Siekiant užtikrinti tinkamą šios ligos valdymą, raginame gyventojus, kuriems patvirtinta COVID-19 liga, pildyti NVSC anketą (https://atvejis.nvsc.lt/) ir joje nurodyti sąlytį turėjusius  kartu gyvenančius asmenis.

Darbo vietoje sąlytį turėjusiems asmenims izoliacija bus taikoma tik tuo atveju, jeigu jie su sergančiu asmeniu buvo uždaroje patalpoje ilgiau nei keturias valandas ir kontaktavo mažesniu nei metro atstumu. Šių sąlytį turėjusių asmenų sąrašą Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui (NVSC) turės pateikti darbdaviai.

Izoliuotis nereikės ir socialinėje aplinkoje ar mažesnės trukmės arba per didesnį atstumą kontaktą turėjusiems gyventojams, tačiau jiems bus rekomenduojama pereiti prie nuotolinio darbo ir tris kartus atlikti savikontrolės tyrimą arba greitąjį antigeno testą: iš karto sužinojus apie turėtą kontaktą, po 48–72 valandų ir dar po 48 valandų.

Jeigu gyventojas turėjo sąlytį su kartu gyvenančiu asmeniu, izoliacijos laikas bus skaičiuojamas nuo asmens, kuriam patvirtinta COVID-19 liga, teigiamo PGR tyrimo atlikimo dienos. Turėjusiems sąlytį darbo vietoje ar ugdymo įstaigoje izoliacijos laikas bus skaičiuojamas nuo paskutinio kontakto dienos. 

7 dienų izoliacijos terminas bus taikomas nuo pirmadienio naujai izoliuojamiems žmonėms, o gyventojai, kuriems anksčiau buvo skirta 10 dienų izoliacija, dėl jos sutrumpinimo turės kreiptis į NVSC.

Jeigu izoliacijos po kontakto laikotarpiui gyventojui reikalingas nedarbingumo pažymėjimas, nuo pirmadienio dėl jo reikės kreiptis ne į šeimos gydytoją, o į NVSC. Gyventojas turės pateikti prašymą per Elektroninius valdžios vartus adresu www.epaslaugos.lt, registruotu paštu ar atstovui atvykus į NVSC departamentą ar teritorinį jo skyrių.

Visiems sąlytį turėjusiems asmenims pasibaigus izoliacijos terminui ar tais atvejais, kai izoliacija netaikoma, kol praeis 10 dienų nuo paskutinės sąlyčio su sergančiuoju dienos bendraujant su kitais asmenimis privaloma dėvėti medicinines kaukes ar respiratorius be vožtuvo, tokie asmenys neturi dalyvauti renginiuose, masinio susibūrimo vietose, rekomenduojama apriboti asmenų, su kuriais bendraujama, skaičių, rekomenduojama stebėti sveikatos būklę, matuotis kūno temperatūrą, laikytis fizinio atstumo nuo kitų asmenų, užtikrinti tinkamą rankų higieną, kosėjimo ir čiaudėjimo etiketą.

Primename, kad COVID-19 liga susirgusiems gyventojams izoliaciją skiria ir nutraukia šeimos gydytojas. Pajutę COVID-19 ligai būdingus simptomus gyventojai turėtų registruotis tyrimui internetu www.1808.lt arba trumpuoju numeriu 1808 ir izoliuotis iki rezultato gavimo. Gavus teigiamą tyrimo rezultatą, reikėtų kreiptis į šeimos gydytoją. 

Įsakymą galite rasti čia.

Asmens sutikimo būti izoliuotam formą galite rasti čia.

Sveikiname konkurso „Prakalbink istorijos herojus – tapk kalendoriaus autoriumi“ laimėtoją

Alytaus rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras kaip ir kasmet gruodžio mėnesį kvietė Alytaus rajono moksleivius dalyvauti konkurse  ,,Prakalbink istorijos herojus – tapk kalendoriaus autoriumi“. Šių metų kalendoriaus istorijos tema buvo skirta ne kam kitam,o netikėtai pasaulį pakeitusiam koronavirusui, tiksliau jo sukeltų padarinių sprendimui.

Pasikeitusi kasdienybė privertė daugiau laiko praleisti prie išmaniųjų įrenginių ekranų, o sugrįžę į klases daugelis  moksleivių susidūrė su begale iššūkių: sunku laikytis ne tik anksčiau galiojusių įprastų taisyklių, sukaupti dėmesį, bet ir pažvelgti suolo draugui į akis. Be to, fizinio aktyvumo stoka ir pasikeitusi rutina prisidėjo ir prie įvairių sveikatos problemų – suprastėjusios regos, netaisyklingos laikysenos bei psichikos sveikatos sutrikimų. Tačiau bėda – ne bėda, jeigu sprendžiant problemas pasitelkiamas aštrus protas ir kūrybiškumas.

Visuomenės sveikatos biuro specialistai sulaukė daugybės istorijų, tačiau be galo džiugina, kad jaunųjų kūrėjų gretose sutinkame ir mums jau puikiai pažįstamų vardų, mokinių dalyvaujančių šiame konkurse nebe pirmus metus.  Vienas jų – Miroslavo gimnazijos II g. klasės moksleivis Alanas Rudaitis, kurio sukurtas eiliuotas pasakojimas ir papuošė 2022-ųjų metų sveikatos kalendorių.

Alano kurtoje istorijoje atsiskleidžia moksleivio požiūris į nuotolinį mokymą, pabrėžiama savo paties motyvavimo nepasiduoti tinginystei bei skaitymo svarba.

Visi norintys paskaityti istoriją ir  pasipuošti stalus šiuo puikiu kalendoriumi kviečiami užsukti į Alytaus rajono visuomenės sveikatos biurą ir jį gauti dovanų.