Kviečiame į žygį Nemunaičio apylinkėmis

Rugsėjo 11–20 dienomis vyksiantys Europos paveldo dienų Lietuvoje renginiai jau 27-tą kartą sieks atkreipti visuomenės dėmesį į kultūros paveldą, į krašte esančius dėmesio vertus objektus – ir seniai visiems žinomus, ir visuomenės dar neatrastus, nepelnytai pamirštus ar naujam gyvenimui keliamus. Alytaus rajono savivaldybėje taip pat vyks šioms  dienoms paminėti skirti renginiai. Vienas jų – pėsčiųjų žygis Nemunaičio apylinkėmis. Alytaus rajono savivaldybė bei Alytaus rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras rugsėjo 18 d. 15 val. visus neabejingus kultūros paveldui bei norinčius aktyviai jį pažinti kviečia į pėsčiųjų žygį „Sveikai ir šiaurietišku žingsniu po kultūros paveldo objektus“.

 

Žygio dalyviai kviečiami susitikti Nemunaičio miestelyje prie bažnyčios. Žygio metu bus lankomas Pranciškonų vasarnamis, prie kurio 1945 m. kovo 6-osios naktį prisiekė 120 A. Ramanausko-Vanago vadovaujamų partizanų, Nemunaičio miške žemyninės kopos, mineralinio vandens versmė Lankų kaime, Klebono akmuo ir kiti lankytini Nemunaičio ir jo apylinkių objektai. Žygiui vadovaus ir svarbiausią informaciją apie lankomus objektus pristatys vietinis gidas – Nemunaičio seniūnijos seniūnas Rimantas Avižienis.

Informacija ir registracija į žygį el. p. info@alytausrajonovsb.lt arba tel. (8 315) 21 438.

Savižudybes įveikime drauge

Savižudybė yra viena iš 20 pagrindinių mirties priežasčių visame pasaulyje. Kiekvienas prarastas gyvenimas reiškia kažkieno partnerį, tėvą, vaiką, draugą ar kolegą. Kiekviena savižudybė paliečia maždaug 135 aplinkinius, kurie išgyvena stiprų sielvartą, kaltės jausmą ar kitaip yra paveikiami artimojo netekties.

Rugsėjo 10 d. kasmet minima kaip savižudybių prevencijos diena. Siekiant skleisti informaciją savižudybių prevencijos tema, kviečiame naudotis informaciniu pagalbos resursu www.tuesi.lt  skirtu asmenims, esantiems savižudybės krizėje arba jų artimiesiems ir specialistams.

Daugiau informacijos apie šią iniciatyvą galite rasti čia – https://tuesi.lt/apie-iniciatyva/

 

 

Alytaus rajono maudyklose maudytis – saugu

Lietuvoje maudymosi sezonas oficialiai prasideda birželio 1d. ir tęsiasi iki rugsėjo 15 d. Šiuo laikotarpiu pagal iš anksto numatytą vandens kokybės stebėsenos grafiką, periodiškai imami maudyklų vandens mėginiai ir tiriama vandens kokybė.

            Kiekvienais metais Alytaus rajone stebimos ir vertinamos  Daugų ežero prie technologijos ir verslo mokyklos, Didžiulio (Daugų) ežero prie irklavimo bazės, Giluičio (Simno) ir Ilgio (Pivašiūnų) ežerų maudyklos, tiriamas vanduo ir paplūdimių smėlis.

            Rugpjūčio pabaigoje atlikti tyrimai rodo, kad visos stebimos rajono maudyklos maudynėms ir poilsiui tinkamos, vandens kokybė atitinka Lietuvos higienos normos HN 92:2018 „Paplūdimiai ir jų maudyklų vandens kokybė“ reikalavimus.

            Maudyklų vandens kokybė vertinama pagal 2 mikrobiologinius parametrus: žarninius enterokokus ir žarnines lazdeles. Atsižvelgiant į higienos normos reikalavimus, žarninių enterokokų turi būti ne daugiau kaip 100 kolonijas sudarančių vienetų 100 ml vandens, o žarninių lazdelių – ne daugiau kaip 1000/100 ml vandens. Vadovaujantis Lietuvos higienos normoje HN 92:2007 „Paplūdimiai ir jų maudyklų vandens kokybė“ patvirtintomis maudyklų vandens kokybės stebėsenos nuostatomis, nustačius trumpalaikę taršą, per 72 valandas turi būti paimtas papildomas mėginys vandens kokybės tyrimams atlikti, kuris patvirtintų taršos įvykio pabaigą, ir dar vienas mėginys – praėjus 7 dienoms po trumpalaikės taršos pabaigos.

            Visuomenės sveikatos priežiūros specialistai perspėja, kad besimaudantiems vandenyje, užterštame mikroorganizmais, tokiais kaip žarniniai enterokokai ar žarninės lazdelės, galima susirgti odos infekcijomis, nurijus tokio vandens yra rizika susirgti virškinamojo trakto infekcinėmis ligomis (gastroenteritu). Kitos galimos infekcijų vietos – akys, ausys, nosies ertmė, viršutiniai kvėpavimo takai.

Apvaliosios kirmėles, „įsikūrusios“ žmogaus organizme, gali jį nualinti, sukeldamos visą eilę negalavimų. Žmonės šiomis kirmėlėmis dažniausiai užsikrečia valgydami netinkamai nuplautus vaisius ir daržoves, uogas, per nešvarias rankas, užkrėstą atvirų vandens telkinių vandenį, vaikai dažnai užsikrečia žaisdami kirmėlių kiaušinėlių gausiose smėlio dėžėse ar paplūdimių smėlyje.

Atsižvelgiant į gerus vandens kokybės rezultatus ir esant palankiam orui, galite drąsiai ir saugiai mėgautis vandens teikiamais malonumais šiose keturiose Alytaus rajono maudyklose.