Ligų prevencija

Ligų prevencija yra svarbi sveikatos išsaugojimo dalis. Nors ne visos ligos gali būti visiškai išvengiamos, yra daug veiksmų, kuriuos įgyvendinant galima sumažinti riziką susirgti jomis arba palengvinti ligų eigą. Štai keletas bendrų patarimų ligų prevencijai:

Sveikas mitybos planas: Rinkitės įvairius maisto produktus: vaisius, daržoves, grūdines kultūras, liesą mėsą,  pieno produktus, žuvį ir sveikus riebalus. Ribokite maisto produktų, kuriuose daug cukraus, druskos vartojimą,  gerkite pakankamai vandens.

Fizinis aktyvumas: Reguliarus fizinis aktyvumas gali padėti palaikyti normalų kūno svorį, gerinti širdies ir kraujagyslių sistemos veiklą, stiprinti raumenis ir sumažinti ligų riziką. Rekomanduojama per savaitę bent 150 minučių vidutinio intensyvumo arba 75 minučių aukšto intensyvumo aerobiniai pratimai.

Sveiko miego įpročiai: Gera miego kokybė padeda palaikyti žmogaus fizinę, psichinę ir emocinę gerovę. Miegas toks svarbus, kad be jo žmogus tiesiog numirtų – kaip ir be maisto, vandens ar oro. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) miegą įvardija kaip vieną svarbiausių fizinės sveikatos komponentų, kurio pagrindinė funkcija – atkurti organizmo jėgas. 

Streso valdymas: Ilgalaikis stresas gali neigiamai paveikti organizmo sveikatą. Kovojant su stresu ar nerimu labai svarbu mokėti juos atpažintipasirinkti ir pritaikyti tinkamą streso įveikos būdą ( Fizinis aktyvumas, atsipalaidavimo praktikos, tinkami mitybos ir miego įpročiai ir pn.) 

Reguliarūs sveikatos patikrinimai: Profilaktinio sveikatos patikrinimo metu įvertinama žmogaus sveikatos būklė, nustatomos galimos sveikatos problemos, esant poreikiui, skiriamas gydymas, rekomenduojamos prevencinės priemonės. Profilaktiniai sveikatos tikrinimai labai svarbūs siekiant išvengti ligų ir anksti jas nustatyti bei išsaugoti gerą sveikatą ir gyvenimo kokybę.

Higienos taisyklės: Laikykitės tinkamos higienos taisyklių, tokių kaip rankų plovimas, norint užkirsti kelią infekcijoms.

Žalingų sveikatai medžiagų vartojimas: Venkite psichoaktyviųjų medžiagų, tokių kaip tabakas, alkoholis, narkotinės medžiagos neigiamai veikiančių daugelį organizmo sistemų.

Skiepai: Skiepijimas yra būdas apsisaugoti nuo sunkių ligų. Pasiskiepijus, organizmas geriau sugeba kovoti su ligomis, jei su jomis susiduriame. Dėl skiepų poreikio, konsultuotis su šeimos gydytoju.