Slidu: pirmoji pagalba įvykus traumai

Kaskart, pasnigus ir paspaudus šaltukui, žmonių tyko pavojus susižaloti paslydus ir parkritus virtusiuose čiuožykla keliuose, einant prastai valomais ir nebarstomais šaligatviais ar lipant apledėjusiais laiptais. Dažniausios žiemos traumos: čiurnos patempimai, kaulų lūžimai, išnirimai, galvos sumušimai, riešo bei alkūnės traumos.

Pirmoji pagalba lūžūs ar išnirus kaulams
SLIDU.JPGVisiems kaulų lūžimo, išnirimo, patempimo atvejams būdingi panašūs simptomai: skausmas, tinimas, deformacija. Lūžus kaulams, nukentėjusysis skundžiasi skausmais lūžio vietoje, tinimu, negali pajudinti galūnės ir neleidžia jos paliesti. Svarbiausias pirmosios pagalbos tikslas lūžus kaulams – imobilizuoti pažeistą vietą. Reikia, kad galūnė nejudėtų, nesilankstytų per sąnarius aukščiau ir žemiau lūžio vietos. Galūnių įtvarams naudojami plokšti, siauri daiktai: lentelės, liniuotės, standžiai susukti laikraščiai ar žurnalai. Jie apvyniojami vata ar minkšta medžiaga, kad nespaustų, ir pritvirtinami prie sužeistos kūno dalies tvarsčiu, virvele, skarele. Įtvaro negalima dėti ant žaizdos! Draudžiama patiems taisyti ar tiesinti iškrypusią galūnę (sąnarį), tempti ją ar sukti. Jei lūžis atviras, prieš imobilizaciją būtina sustabdyti kraujavimą ir sutvarstyti žaizdą. Išlindusių kaulų nuolaužų negalima stumti į žaizdą.

Dubens kaulų lūžiai. Dubens kaulai gali būti lūžę, jeigu skauda dubens srityje ir sužeistasis negali atsistoti, pakelti kojos.

Pirmoji pagalba

 1. Stengtis kuo mažiau judinti žmogų, nes dubens kaulų lūžiai yra pavojingi, gali buti pažeistos stambiosios kraujagyslės, nervai ir dubens organai.
 2. Žmogus guldomas ant nugaros šiek tiek sulenktomis kojomis, pakišus po keliais sulankstytų drabužių.

Šonkaulių ir krūtinkaulio lūžiai. Šonkauliai ir krūtinkaulis gali būti lūžę, jei po traumos kyla skausmas, patinimas, girdėti traškėjimas.

Pirmoji pagalba

 1. Galimo lūžio vietoje dėkite šaltą kompresą, pūslę su ledu ar šaltu vandeniu.
 2. Kreipkitės į gydymo įstaigą.

Plaštakos kaulų lūžis, išnirimas (pirštų bei riešo sąnariai)

Pirmoji pagalba

 1. Nuimkite nuo sužeistojo rankos žiedus, apyrankes, laikrodį (dėl tinimo vėliau gali būti neįmanoma juos nuimti).
 2. Lūžus delnakauliams bei pirštakauliams įtvaras dedamas iš delno pusės nuo dilbio vidurio iki pirštų galų. Ranką reikia parišti.

Dilbio kaulų lūžis, išnirimas (alkūnės sąnario)

Pirmoji pagalba

 1. Įtvaras dedamas iš nugaros pusės, sulenkus ranka ties alkūnės sąnariu stačiu kampu.
 2. Įtvaras turi prasidėti nuo alkūnės sąnario ir siekti pirštų galus. Ranka parišama skarele.

Žąstikaulio lūžis, išnirimas

Pirmoji pagalba

 1. Ranka per alkūnės sąnarį sulenkiama stačiu kampu ir imobilizuojama standartiniais įtvarais ar pagalbinėmis priemonėmis nuo sveikojo peties iki sužalotos rankos pirštų galų.
 2. Jei nėra įtvaro, ranka pririšama prie liemens.

Raktikaulio lūžis, išnirimas. Lūžus raktikauliui, žmogus negali judinti rankos. Lūžimo vietoje tinsta ir deformuojasi minkštieji bei aplinkiniai audiniai, čiuopiant juntamas traškesys.

Pirmoji pagalba

 1. Įtverkite abu kuo labiau atloštus pečius, suriškite juos (imobilizuokite)

Pėdos kaulų lūžis, išnirimas (pirštų ir čiurnos sąnarių). Lūžus pėdos kaulams (dažniausia žiemos trauma) patinsta čiurnos sąnarys, žmogus negali jo judinti.

Pirmoji pagalba

 1. Įtvarą dėkite nuo pirštų galų iki pakinklio.
 2. Jei nėra įtvaro, subintuokite pėdą.

Blauzdos kaulu lūžis, išnirimas (kelio sąnarys)

Pirmoji pagalba

 1. Lūžus blauzdos kaulams, imobilizuoti reikia kelio ir čiurnos sąnarius – uždėti įtvarą nuo viršutinio šlaunies trečdalio iki pėdos pirštų galų.
 2. Jei neturite įtvaro, sužeistąją koją pririškite prie sveikosios.

Šlaunikaulio lūžis, išnirimas (klubo sąnarys). Paslydus, pargriuvus, ypač seniems žmonėms, gana dažnai lūžta šlaunikaulis, dar dažniau jo kaklelis. Žmogus negali priminti kojos, jam stipriai skauda klubo sąnario srityje.

Pirmoji pagalba

 1. Būtinas įtvaras nuo pažasties iki kulno – koja fiksuojama per klubo, kelio ir čiurnos sąnarius.
 2. Jei nėra įtvarų, sužeistoji koja pririšama prie sveikosios.
 3. Nukentėjusysis vežamas i gydymo įstaigą gulintis.

Galvos kaulų lūžį (ypač dažną žiemą) galima įtarti, kai galvoje atsiranda įspaudas, įduba (gali būti tik gumbas). Dažnai žmogus praranda sąmonę. Ypač sunki trauma, kai iš nosies, ypač iš ausų išteka kruvino ar bespalvio skysčio. Tokiam ligoniui būtina ramybė.

Pirmoji pagalba
Patyrusiojo bet kokia galvos traumą patiems vežti į gydymo įstaigą nepatartina. Būtina skubiai kviesti greitąją medicinos pagalbą.

Stuburo slankstelių lūžimas. Šis lūžimas labai pavojingas, nes dėl jo gali būti suspaustos nugaros smegenys ar nervų šaknelės. Įtarti, kad lūžo stuburo slanksteliai, galima, jei skauda pažeistąją nugaros dali, stuburo judesiai tampa riboti, skausmingi, spaudžiant pažeistą stuburo vietą skausmas stiprėja.

Pirmoji pagalba
Jei esama šių simptomų, patiems vežti į gydymo įstaigą nepatartina. Skubiai kvieskite greitąją medicinos pagalbą.

Informaciją parengė  Valstybinio aplinkos sveikatos centro Sveikatos mokykla