Alytaus rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras
Biudžetinė įstaiga

Naujoji g. 48, LT-62381 Alytus
Tel./faks. (8-315) 214 38
El. paštas info@alytausrajonovsb.lt

Duomenys kaupiami ir saugomi
juridinių asmenų registre,
Kodas 301785539norway_grants_programos_zenklas_jpg.jpg

pirmas.jpg

sveika_mokykla_230x200.jpg

PasirasykInternetu_190x118__2_.gif

arsa_logo_header.jpg

svsba.jpg

ULAC.jpg

Naujienos

2017-01-24

Gripo epidemijos šešėlis pažadina norą apsirūpinti antibiotikais

Nors, rodos, apie kovą su gripu ir virusinėmis kvėpavimo takų infekcijoms prikalbėta ir priprašyta pakankamai, vos tik ant slenksčio pasirodo šių ligų epidemijos šešėlis antibiotikų tema tampa vėl aktuali. Vaistininkai pastebi vis dažniau gyventojus  bandant be recepto išsiprašyti antimikrobinių preparatų, gydytojai vis dažniau girdi prašymus antibiotikus išrašyti  „dėl visa ko“, o, ne paslaptis, iš kaimyninių šalių grįžtantys, tiksliau, ten gana reguliariai besilankantys, žmonės, šių Lietuvoje tik su receptu parduodamų preparatų parveža ne tik sau, bet ir draugams bei kaimynams.
 
 
 Apskaičiuota, kad vien tik Europos Sąjungos šalyse dėl atsparių bakterinių infekcijų kasmet miršta apie 25 tūkstančius žmonių. Ir pagrindinė to priežastis – netinkamas, neracionalus antimikrobinių vaistų naudojimas.
 
 
Kovotojai prieš infekcijas


 Antimikrobinių vaistų – antibiotikų - reikšmė žmonijai nenuginčijama. Dėl šių preparatų pasaulyje žymiai sumažėjo mirtingumas nuo infekcinių ligų. Pabandant apibrėžti, antibiotikus galima įvardinti kaip vaistines medžiagas, kurios veikia bakterijas žudančiai (bakteriocidinis poveikis) arba stabdančiai jų augimą (bakteriostatinis poveikis). Antibiotikai keliais būdais kovoja prieš mikrobus. Vieni jų geba blokuoti fermentų, kiti baltymų būtinų mikrobų dauginimuisi sintezę. Dalis antibiotikų tiesiog pakeičia sienelių laidumą taip apspręsdami mikrobų žūtį.
 
 
Atradimas neplautų indų krūvoje


 Iki antibiotikų sukūrimo (atradimo) žmonija pralaimėdavo kovą net su paprasčiausiomis infekcijomis. Ypač „stebuklingųjų“ vaistų paieška suaktyvėjo Pirmojo pasaulinio karo metu, nes šalia to, kad žmoniją traiškė karo mašina, tai sužeistųjų gyvybes nusinešdavo ir įvairios  infekcijos.
 
 
 Vienu iš antibiotikų tėvų, už tai gavusiu Nobelio premiją, yra laikomas penicilino atradėjas Aleksandras Flemingas. Gydytojas pabuvojęs karo lauke ir pamatęs, kad daugumos sužeistųjų negalima išgelbėti dėl juos užklumpančių žaizdų infekcijų, desperatiškai atlikinėdamas daugybę bandymų savo laboratorijoje, bandė atrasti preparatą kovai prieš bakterijas. Kartą po daugybės nesėkmių ir bandymų, kai A.Flemingo laboratorijoje praktiškai neliko švarių Petri lėkštelių, bandydamas nors kažkiek sumažinti nešvarių indų stirtą, jis pastebėjo, kad vienoje lėkštelėje, kurios kraštai jau buvo apaugę pelėsiu, aplink pelėsį buvusios stafilokoko bakterijos buvo žuvusios. Kilo mintis, kad pelėsis (o tai yra grybelis) išskiria kažkokią medžiagą, kuri naikina bakterijas. Pelėsis priklausė penicillium šeimai, tad tai ir buvo antibiotiko penicilino pradžia.
 
 
Antimikrobinis rezistentiškumas. kas tai?


 Didelį nerimą keliantį reiškinį – antimikrobinį rezistentiškumą - galima apibūdinti kaip mikrobų atsparumą antibiotikams. Paprastai tariant, mikrobai tampa atsparūs antibiotikams ir todėl infekcinės ligos vėl tampa iššūkiu ir problema. Gali ateiti laikas kai vėl pasaulis atrodys taip kaip atrodė iki antibiotikų eros. Net paprastos infekcinės ligos gali nebepasiduoti gydymui antibiotikais, todėl gyvybei pavojingu gali tapti net ir bronchitas.
 
 
 Šis procesas vyksta dėl kelių priežasčių. Gamtos yra nulemtas bakterijų gebėjimas mutuoti ir tapti atspariomis vaistams. Deja, bet labiausiai šį procesą spartina neracionalus antibiotikų vartojimas visame pasaulyje. Įvairios medicinos srities organizacijos konstatuoja, kad antibiotikai  naudojami per dažnai, be reikalo, pasirenkamas netinkamas vaistas, skiriamos per mažos dozės, netinkamu dažnumu ar per trumpą laiką.
 
 
Ne profilaktikos priemonė


 Reikia pripažinti, kad didelė dalis rekomendacijų dėl antimikrobinių vaistų naudojimo yra skiriama gydytojams. Skatinama antibiotikus skirti tikslingai – atlikus mikrobiologinius tyrimus ir išsiaiškinus ligos sukėlėjus bei jų atsparumą vaistams. Tik ypatingais atvejais skirti plataus veikimo spektro preparatus. Profilaktinis antibiotikų skyrimas gali būti pateisinamas tik išimtiniais atvejais.

 
 Nereikia pamiršti, kad antibiotikai neveikia virusų. Tai yra susirgus ūmiomis infekcinėmis kvėpavimo takų ligomis ir gripu antibiotikų vartojimas nėra tikslingas. Liga nepasitrauks, bet vartojami antibiotikai paveiks natūralią žarnyno mikroflorą, o tai sukels disbakteriozes ir su tuo susijusias problemas.
 
 
 Pradėjus vartoti antibiotikus, negalima savarankiškai sumažinti dozės arba nutraukti gydymo. Ankstyvas gydymo nutraukimas gali sukelti infekciją iš naujo, nes ne visi sukėlėjai buvo sunaikinti. Taip pat svarbu nenaudoti antibiotikų likučių ar vaistų paskirtų kitam asmeniui. Kas tinka vienai infekcinei ligai gydyti – tas netinka kitai.

8.jpg